Kara Harp Okulu Tüfek Takımı üzerinde uygulanan sürekli değişmeli koşullar ve yaygın interval antrenman metotlarının dayanıklılık performansına etkileri
- Tez No: 90461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
-52- ÖZET iki farklı dayanıklılık antrenman metodundan sürekli değişmeli koşular ve yaygın interval antrenman metodlarının performansa etkilerinin belirlenmesi amacı ile yapılan araştırmaya Kara Harp Okulu tüfek takımından 20 ve bu grubun dışında sadece beden eğitimi derslerine giren 10; toplam 30 Kara Harp Okulu öğrencisi katılmıştır. Denekler 3 gruba ayrılarak bir kontrol ve 2 deney grubu oluşturulmuştur. Sürekli değişmeli koşular antrenman grubundaki denekler. % 80 yüklenme şiddetiyle toplam 6.450 m mesafeyi yaygın interval antrenman grubundaki denekler. 2 set toplamında 6.400 m mesafeyi koşmuşlar ve antrenmanlar 8 hafta süreyle hafta da 4 gün olmak üzere uygulanmıştır. Bütün ölçümler antrenman programlarından 5 gün önce ve 5 gün sonra alınmıştır.
Özet (Çeviri)
-53- SUMMARY We used 30 cadets from“Turkish Land Force Military Academy”, 20 cadets from“Rifle Shooting Team”and 10 other students who take only“physical training course”took part in our investigation searching for the effects of two different“stamina training methods”on performanve: First one is“costnantly changing runnings”and second one is“widespread interval training”. Cadets were dividek into 3 groups; 1 control group and 2 test groups. The cadets in the group of“constantly changing runnings”ran 6450 meters with the spreed rate of %80 and the cadets in the group of widespread interval training ran 6400 meters at the end of two sets. The trainings lasted for 8 weeks with the frequency of 4 days a week. All measurements were taken 4 days before and after the training programs.