Çay tarımı çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin fiziksel ve ergonomik tehlikelerle ilgili bilgi düzeylerine etkisi
The effect of occupational health and safety training on knowledge levels related to physical and ergonomic hazards in tea agriculture employees
  1. Tez No: 577701
  2. Yazar: SADİYE ASLANYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çay tarımında iş sağlığı ve güvenliği, çalışanların sağlık problemlerinin tespit edilmesi ve çay tarımında çalışan kişilerin sağlığının korunması amacıyla çalışanların fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak iyilik hallerinin devam ettirilmesini sağlamak ve daha üst seviyelere çıkarmaya çalışmaktır. Çay tarımı çalışanları, çalışılan yerdeki koşullar sebebiyle fiziksel, kimyasal, biyolojik, ergonomik ve psikososyal tehlike ve risklerle karşılaşabilmektedir. Çalışmamız bir Müdahale Çalışması olarak planlanmıştır. Rize ilinde çay tarımında çalışan 50 kişiye önce konu hakkında yapılmış bilgi düzeyini ölçen anket formu uygulandı, iş sağlığı ve güvenliği ile fiziksel ve ergonomik tehlike, risk faktörleri alınabilecek önlemlerle ilgili eğitim verilmiştir ve 2-3 hafta sonra tekrar aynı kişilere ulaşılarak aynı anket formu uygulanmıştır. Çalışmaya gönüllüler ve yazılı onamı alınan Rize ili çay tarımı çalışanları dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan 50 kişiden oluşan çay tarım çalışanının %40'ı erkek, %60'ı kadındır. Çalışmaya katılan çay tarım çalışanları minimum 21, maksimum 80 yaş aralığında ve toplam yaş ortalaması 41.46±13.3142 tür. Erkeklerin yaş ortalaması 41.85±12.479 yıl, kadınların yaş ortalaması 41.20±14.048 yıldır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety in tea agriculture, determination of the health problems of the employees and the protection of the health of the people working in tea agriculture to maintain the physical, mental and social well-being of the employees to continue to work and higher levels. Due to the conditions in the workplace, tea farming workers may face physical, chemical, biological, ergonomic and psychosocial hazards and risks. Our study was planned as an Intervention Study. In the province of Rize, a questionnaire which measures the level of knowledge about the subject was applied to 50 people working in tea farming, occupational health and safety, physical and ergonomic hazard, risk factors were given training on the measures that can be taken. Volunteers were included in the study and Rize province tea cultivation workers were included in the study. 40% of the agricultural workers in the study were male and 60% were female. The total number of agricultural workers in the study is 21, maximum 80 and the average age is 41.46 ± 13.3142. The mean age of men was 41.85 ± 12.479 years, and the average age of women was 41.20 ± 14.048 years.