Akut üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda risk skorlama sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of risk scoring systems in acute upper gastrointestinal system bleeding
  1. Tez No: 577702
  2. Yazar: EMİR MURAT CANİK
  3. Danışmanlar: DR. MURAT GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız, acil servise başvuran ve üst gastrointestinal sistem (ÜGİS) kanaması tanısı konulan hastalarda, Glasgow-Blatchford (GB), pre-endoskopik Rockall, The Progetto Nazionale Emorragia Digestiva (PNED), AIMS65 skorlarının 30 günlük mortaliteyi, cerrahi gereksinimini ve yeniden kanamayı belirlemedeki etkinliklerini araştırmaktır. Materyal-Metod: Hastanemiz acil servisine 01.01.2015-31.12.2018 tarihleri arasında hematemez, melena, kanlı kusma ve senkop ile başvuran ve ÜGİS tanısı konan 314 hasta restrospektif olarak incelendi. Bu hastalarda risk skorlama sistemlerinin 30 günlük mortaliteyi, yeniden kanamayı ve cerrahi girişim ihtiyacını ön görmedeki etkinliği ikili lojistik regresyon ve Receiver Characteristics Curve (ROC) analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate efficiency of Glasgow-Blatchford (GB), pre-endoscopic Rockall, The Progetto Nazionale Emorragia Digestiva (PNED) scoring systems in predicting 30-day mortality, surgical requirement and rebleeding in patients as diagnosed upper gastrointestinal system bleeding (UGIS) who were attended our hospitals emergency department. Matherials - Methods: 314 patients who were admitted to the emergency department of our hospital between 01.01.2015-31.12.2018 with hematemesis, melena, bloody vomiting and syncope and diagnosed as UGIS were evaluated retrospectively. The efficiency of risk scoring systems in predicting 30-day mortality, rebleeding and the need for surgical intervention in these patients was examined by dual logistic regression and Receiver Characteristics Curve (ROC) analysis.