Color-blindness in Rawls's theory of justice
Rawls'un adalet teorisinde renk körlüğü
  1. Tez No: 577711
  2. Yazar: EMİNE NAZ OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANDRINE BERGES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde Rawls'un adalet teorisinin ırka dayanan adaletsizleri düzeltme ve hatta onları ele alma konusunda bize rehberlik edemeyeceğini savunuyorum. Rawls'u eleştirenler renk-körlüğü söylemine vurgu yapmazlarken benim eleştirimin odağında bu sorunsal bulunuyor. Rawls'un teorisinin temel öğelerinden olan başlangıç durumu [original position] renk-körü bir perspektif ile kurulmuştur. Irka dayanan adaletsizlikler söz konusu olduğunda renk-körü bir perspektifin ürünü olan hiçbir ideal faydalı olmayacaktır, çünkü bu tür idealler bütün insanların eşitliğine ve aynılığına vurgu yaparlar. Bu da ırksal eşitsizliklerin kökenindeki asıl sebepleri gizleyerek toplumdaki ırksal yapının sürdürülmesini sağlar. Argümanımı açıklamak için Eduardo Bonilla-Silva'nın kavramsallaştırdığı“renk-körü ırkçılık”fikrini kullanacağım, çünkü bu kavram egaliteryan yaklaşımlar üstüne odaklanmanın olumsuz etkisini açığa çıkarıyor. Rawls'un mükemmelen adil toplum düşüncesi kendisi tarafından ideal teori kapsamında alınmaktadır; lakin ırka dayanan adaletsizlikler ideal olmayan teorinin alanı olsa da Rawls'un ideal teorisinin normatif teorisinin temelini oluşturduğu gerçeği, Charles Mills'in de vurguladığı gibi, bu savunmayı geçersiz kılmaktadır. Bunun sebebi, ideal ve normatif teori arasındaki bu ilişkinin ardında yaşadığımız toplumun ideal toplumla benzeştiği oranda adil olacağı önermesinin bulunmasıdır. İdeal toplum renk-körü bir toplum olduğundan, bu konudaki endişem Rawls'un normatif teorisinin de renk-körü olduğu ve bu yüzden bize vereceği toplumda ırksal yapıların olduğu gibi kalacağı ve ırka dayanan eşitsizlikler üretmeye devam edeceğidir.
Özet (Çeviri)
I argue that Rawls's theory of justice cannot be a guide to rectify or even to address racial injustice. While critics of Rawls's theory do not particularly focus on color-blind discourse, my critique builds on this problematic feature of Rawls's account. In particular, the original position, a central element of the motivation for Rawls's account, is constructed from a color-blind perspective. For the case of racial injustices, any ideal drawn from a color-blind perspective cannot be of any help, since it emphasizes equality and sameness of all human beings. This serves to cover up the deep causes of racial inequalities and contributes to maintenance of racial structure in society. In order to illustrate my point, I use Eduardo Bonilla-Silva's conceptualization of color-blindness as“color-blind racism”, which makes clear the negative impact of a focus on egalitarian considerations. Surely, Rawls's conception of a perfectly just society is taken by him as a part of ideal theory. Yet, even though questions of racial injustices are part of nonideal theory, the fact that his ideal theory is the foundation of his normative theory renders this defense questionable, as Charles Mills also emphasizes. This is because it suggests that our actual society would become more just, if it approximates to his ideal society. And since ideal society is a color-blind one, my worry is that Rawls's normative account is also color-blind and would give us a society where racial structures remain intact and keep producing racial inequalities.