Yerel yönetimlerde spor eğitimi faaliyetlerinin incelenmesi (İzmir ili örneği)
Investigation of local administration sports education activities (example of iİzmir province)
  1. Tez No: 577738
  2. Yazar: ELİF AKÇA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇAMLIYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: 2018-2019 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan altı ilçe belediyesinin, spor eğitimi faaliyetlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, nitel araştırma modeli kapsamında yer alan durum çalışması deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen altı ilçe belediyesi oluşturmaktadır. Araştırmaya, amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen her belediyeden bir koordinatör ve iki spor eğitmeni (antrenör) olmak üzere toplam 18 kişi katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak görüşme tekniği kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan, 12 açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Verilerin analizi sonucunda“Bütçe, ücret politikası, tesis, program, düzenli katılım, spor politikası, işbirliği, planlama ve değerlendirme, öneri, antrenör seçimi, hedefler ve yöntemler, kulüplere yönlendirme”olmak üzere 12 tema belirlenmiştir. Bu temalar doğrultusunda bulgular yorumlanmıştır. Sonuç: Bu çalışmada; belediyelerde görevli spor koordinatörlerinin çoğu, planlama yapılmadığını, halktan spor hizmetleri karşılığında ücret talep edildiğini ifade etmişlerdir. Araştırmaya katılan belediyelerin, spor politikaları doğrultusunda sporu ele alış şekillerinin farklılaştığı dikkat çekmektedir. Koordinatör ve eğitmenlerin ortak görüşleri doğrultusunda, daha nitelikli spor eğitim faaliyetleri için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: In 2018-2019, it was aimed to examine the sports education activities of six district municipalities within İzmir Metropolitan Municipality. Materials and Methods: This research was conducted in the case study design within the scope of qualitative research model. The sample of the study consists of six district municipalities that were easily selected by sampling method. A total of 18 people, one coordinator and two sports trainers from each municipality selected by purposive sampling method, participated in the study. Interview technique was used as a data collection tool. Data were collected by a semi-structured interview form consisting of 12 open-ended questions prepared by the researcher. Data obtained from the research, content analysis method. Findings: As a result of the data analysis, 12 themes were determined:“ Budget, wage policy, facility, program, regular participation, sports policy, cooperation, planning and evaluation, suggestions, coach selection, goals and methods, orientation to clubs”. The findings were interpreted in line with these themes. Results: In this study; most of the sports coordinators in the municipalities stated that there was no planning and the public was charged for sports services. It is noteworthy that the ways in which the municipalities participating in the study deal with sports in line with their sports policies differ. In line with the common views of the coordinators and trainers, suggestions were made for more qualified sports training activities.