Mahalli idarelerde gençlik ve spor organizasyonları -Tarihsel boyut ve öneriler-
Youth and sport organizations at local governments -Historical dimension and suggestions-
- Tez No: 58608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
44 5.ÖZET“Mahalli İdareler' de Gençlik ve Spor Organizasyonları”adlı bu çalışmada Türkiye'de merkezi yapı içerisinde yerel yönetimlerdeki (Van İli Örneğinde) Gençlik ve Spor yönetimi tarafından düzenlenen faaliyetleri görev, yetki ve sorumlulukları ve belirli zaman aracılığı içinde meydana gelen tesis, sporcu ve spor dallarına ait bilgilerin aktarılması amaç olarak ele alınmıştır. Çalışma esnasında Van'da faaliyet gösteren mahalli idarelerin kulüp yöneticileri, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan görüşmeler ile gençlik ve spor, mahalli idareler konusunda Türkiye'de ve Van'da yapılan çalışmalara ait kitap, dergi, makale, araştırma, inceleme, yorum vb. kaynaklar materyal olarak kullanılmış, metodik açıdan ise kaynak taramasında tümdengelim ve tümevarım yöntemlerinden faydalanılmıştır. Bulgular bölümünde Türkiye'deki merkezi spor yapısının bir sistem içerisinde olmadığı; Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı gibi iki farklı birimin olduğu görülmüştür. Gençlik ve Spor açısından İl Gençlik ve Spor Müdürlükleri kurulurken; Futbol Federasyonu coğrafi bölgelerde futbol bölge başkanlığı kurmuş diğer illerde ise il temsilcilikleri yoluna gitmiştir. Belediyeler, il özel idareleri diğer birimlerin coğrafi bölgelerde ve illerdeki gençlik ve spor hizmetleri açısından ilgili yetki ve sorumlulukla donatılmadığı görülmüştür. Dolayısı ile, bir yandan katı merkezi idarenin diğer yandan da coğrafi bölge birimlerinin yeterli olmaması nedeniyle gençlik ve spor hizmetleri gerekli şekilde Türkiye'de verilememiştir. Halbuki merkezi ve mahalli gençlik ve spor birimlerinin Almanya'da olduğu gibi karşılıklı işbirliği içerisinde çalışmaları, hem Türkiye'nin kalkınmasına, hem de coğrafi bölgelerin ve Van gibi illerin gelişmesine katkıda bulunacaktır.“Mahalli İdarelerde Gençlik ve Spor Organizasyonlar-Tarihsel Boyut ve öneriler”adlı bu çalışma da çeşitli eksikliklerine rağmen Türkiye'de Van İlinde yapılan bir alan incelemesi ile bunun Almanya Rheinland-Pfalz eyaletindeki karşılaştırmanın ülkemize getirdiği yararlarla bizde de mahalli idarelerdeki gençlik ve spor birimlerine yetki ve sorumlulukların verilmesi öngörülmüştür. Alman modelinde tüm spor kurum ve kuruluşları bir birlik altında toplanmış ve Alman Spor Birliği oluşturulmuştur. Böylelikle sporda başarı artmış ve sporda toplumun en alt tabakasına inilerek, herkese spor yapma imkanı tanınmıştır, özellikle kadınlar ile ilgili bölümler oluşturularak onların da rahat spor yapmaları sağlanmıştır.45 Van İli modelinde ise; sadece Gençlik ve Spor il Müdürlüğü altında bazı birimler oluşturularak öylece sınırlanmıştır. Gençlere yönelik tam anlamıyla çalışma yapılmamıştır. Kadınlara yönelik çalışma yok denecek kadar azdır. Tartışma, sonuç ve öneriler bölümünde Alman Spor Birliği altında oluşturulan Rheinland-Pfalz Eyalet Spor Birliği Modeli ile Van İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü arasındaki farklılıklar konusu ele alınmıştır. Alman eyaletinde çeşitli yıllar arasında kulüplerin üye sayılarının artışı, toplumun hangi spor branşlarını daha çok tercih ettiği, Almanya'nın kalkınmasında eyalet sistemlerinin ne kadar önemli olduğu bununla beraber gelişmenin spora da ne derecede etki ettiği görülmüştür. Bu bilgiler doğrultusunda aynı sistemin Türkiye'de de oluşturulmasını sağlamak amacıyla, büyük şehirlerde ( Ankara, İstanbul, İzmir gibi ), yurt dışında yetişmiş spor bilim adamlarının bir araya toplanarak spor hususundaki sorunları ortaya koyup hep birlikte bir çözüm üretmek için ortam hazırlanması düşünülmüştür. Van İlinde de çeşitli yıllar arasındaki kulüp ve sporcu sayılarının artışı ve tesis durumu hakkında da bilgi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
46 6. SUMMARY At this study, which is named“Youth and Sport Organizations at Van City Local Managements”, activities which are arranged by youth and sport direction at local managements into central structure at Turkey; duty, authority and responsibilities and transfer of informations belong to foundation, sportsman and sport brances which are happened within definite time interval were considered from the point of view of aim. During the study, it was made good use of some sources explained, such as, induction and deduction methods at search thoroughly of written source from the point of view of metodic, written sources like book, journal, article, research, investigation and interpretation belong to workings done about Youth and Sport Local Managements at Van and at Turkey from the point of view of material, and also discussions with clup managers of local governments which assign activity at Van, and discussions with competent of Youth and Sport City Management. At the inventions part, it was seen that Central Sport Structure in Turkey is not in a system and there are two different units such as Youth and Sport General Management and Football Federation Presidency of Turkey. From the point of view of Youth and Sport, when city youth and sport offices were builted, in geographicol regions, football regional offices were established by federation, in another cities, city representatives were builted. It was seen that municipalities, city private managements and other units at geographical regions and cities were not taken on authority and responsibility from the point of view of youth and sport services. So, Youth and Sport services could not given necessarily at Turkey because of having hard-central management and insufficient geographical region units. Whereas, correspondingly cooperation working of central and local youth and sport units as in German will contribute to recovery of Turkey and development of geographical regions and cities like Van City. At this study named“Youth and Sport Organizations at Local Managements - Historical Dimensions and Suggestions”in spite of having various deficiencies, giving of power and responsibilities to youth and sport units at local managements in Turkey. It was taken into consideration that comparision between field research done at Turkey and study which is done at Rheinland-Pfalz Province at German brings benefits to our country, and also giving of power and responsibilities to youth and sport units at local managements in Turkey was taken into consideration. At German Model, whole sport institutions and foundations were collected under47 an unity and German Sport Unity was formed. Thus, at sport, success increased and while coming down to lowest layer of society, making sport possibility was obtained for everybody. Especially, by the forming divisions connected with womens, easy making sport was obtained them. At Van City Model by the means of forming same units only under youth and sport city management. This was limited in that manner, study directed towards to youths weren't done in the full sense of the world and study directed towards to womens is not enough. At discussion, conclusion and suggestion, difference course between Rheinland- Pfalz City Sport Unity Model and Van City youth and sport management were tackled, at German Provinces also among various years increase of member numbers of clubs, which sport branches were prefered by society, how important of province systems at developing of Germany, however how degrees developing effect to sport were seen. At the direction of this informations, for the purpose of forming same system at Turkey, preparing of environment in big cities like Ankara, Istanbul, İzmir for producing a solution together after put out problems in respect of sport by collection sport scientists who thrown up in out of our country was thought. In Van City, among various years increase of numbers of clubs and sportmans and position information about increase of numbers of clubs and sportmans and foundation positions was presented too.