Akide ve ideoloji bağlamında çağdaş selefilik
In the context of akida and ideology: Contemporary salafism
- Tez No: 577741
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çağdaş selefi gruplar tarafından yaygın olarak gündemde tutulan“tekfir”konusu, çağdaş selefiliğin“akide”açısından incelenmesini zorunlu hale getirmiştir. Çağdaş selefiliğin diğer sünni Müslümanlara karşı“hakikat”olduğu iddiasının temeli akidedir. Çağdaş selefiğe göre İslam'ın akidesi zamanla değiştirilmiştir. Değişmeyen saf akideyi koruyanlar ise kendileridir. Çağdaş selefiliğin akide olarak addettiği esasların siyasala yakınlığı, akideyi ideolojiyle birlikte düşünmeyi gerektirmiştir. Bu bağlamda bu çalışmada selefiğin siyasal konulara akidevi olarak yaklaşması incelenmiştir. Tevhid, şeriat, demokrasi, eğitim, cihat gibi konuların akidevi temelleri ve ideolojik yansımaları gösterilmiştir. Selefiliğin ideolojiyi bir bütün olarak ele alışı nedeniyle toplum ve insana bakışı da gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Takfir, which is widely on the agenda of contemporary salafı groups, has made it necessary to examine contemporary salafısm in akida perspective. Akida is the basis of the claim that contemporary salafısm is the turth in the face of other Sunni Müslims. According to contemporary salafısm, Islamic akida changed over time, and they have only protected the consistent, pure form. The political proximity of the subjects given to akida is considering the akida with ideology. In this context, the approach of salafısm to political issues was examined as an akida approach. The akida bases on idelogical reflection tawhid, sharia, education, jihad are shown. As salafısm considers ideology as a whole, it's human and social perspective is shown.