1980 sonrası imar affı uygulamalarının kentsel ölçekte değerlendirilmesi, Etimesgut örneği
Evaluation of amnesty laws applications after 1980 in urban scale, case study Etimesgut
  1. Tez No: 125902
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN TURGUT GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
1980 SONRASI“İMAR AFFI”UYGULAMALARININ KENTSEL ÖLÇEKTE DEĞERLENDİRİLMESİ ETİMESGUT ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2002 ÖZET Türkiye'de 1980 sonrası dönemde, ekonomik ve siyasi alandaki kısıtlamalara karşın, kentsel fiziksel mekanda tavizler verilmiştir. Bu durum 1950'li yıllarla süre gelen gecekonduların ve/veya aykırı yapılaşmanın, popülist yaklaşımlarla desteklenmesi olarak açıklanabilir. Bu yaklaşımın gereği 1980 sonrasında imar affı yasa grubu olarak tanımlanan 5 imar affı yasası çıkarılmıştır. Ancak imar affı uygulamaları ile beklenen dönüşüm, kentin hatta uygulama alanının kendine özgü niteliklerine göre değişkenlik göstermiştir. Dolayısıyla, imar affı uygulama genelleme düzeyinde değil, uygulama ölçeğinde değerlendirilebilir. Bu yönlenme ile imar affı uygulamaları örneklem seçilen Etimesgut'ta değerlendirilmiş ve yer'e özgü sonuçlar elde edilmiştir. Bilim Kodu : 1217 Anahtar Kelimeler : Popülizm, Gecekondu, Kaçak Yapılar, imar Affı Yasaları, Dönüşüm Sayfa Adedi : 184 Tez Yöneticisi :Yrd. Doç Dr. Nevin GÜLTEKİN
Özet (Çeviri)
EVALVATION OF AMNESTY LAWS APPLICATIONS AFTER 1980 IN URBAN SCALE CASE STUDY ETİMESGUT (M.Sc. Thesis) Mustafa YILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January, 2002 ABSTRACT In Turkey, after 1980, in spite of the limitations in economic and political spheres compromises were made in urban domain. This situation can be explained by populism that has been supported throughout the development of gecekondu and other illegal housing settlements since the 1950s. Parallel to this policy 5 amnesty Laws were enacted after 1980. However, the expected transformation has shown variation in different parts of the urban area due to the peculiarities of the different spaces. Therefore, amnesty Laws can only be examined at the level of individual cases and generalizations cannot be made in this regard. In this context, amnesty lax has been examined in the case of Etimesgut and results have been reached in relation to this particular place. Science Code : 12 17 Key Words : Populism, Gecekondu, Illegal Housing Settlementes, Amnesty Laws, Transformation Page number : 184 Adviser : Assist. Prof.Dr. Nevin GÜLTEKİN