El tercihi belirlenmiş kronik bel ağrılı hastalarda Columna vertebralis oluşumları arasındaki ölçümlerin değerlendirilmesi
Assessment of measuremens of Columna vertebralis formation in patients with hand prefered chronic low back pain
- Tez No: 577780
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK ULUUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kronik bel ağrısı (KBA) bütün kültürlerde benzer oranlarda görülen, ciddi sosyal ve ekonomik boyutları olan öncü disabilite sebeplerindendir. En yaygın görülen tipi vertebraların, disklerin, ligamentlerin, kasların yaşla ilgili değişiklikleri ve yaralanmaların neden olduğu mekanik bel ağrısı tipidir. Bu çalışma KBA'lı hastalarda lumbal vertebra ve disklerinin baskın ve baskın olmayan taraf ölçümlerinin el tercihi yönü ile ilişkisinin olup olmadığının sorgulanması amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Yavuz Selim Kemik Hastalıkları ve Rehabilitasyon Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvurmuş ve KBA tanısı almış hastalara Sosyodemografik Anket, Edingburg El Tercihi Testi, Visuel Ağrı Skalası (VAS), Oswestry Disability İndex, Short-Form 36 (SF-36) Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Tanı konulması aşamasında kullanılan magnetik rezonans (MRG) görüntüleri lumbal vertebra, disk ve tüm lumbal bölgelerinin medial ve her iki taraf lateral yüksekliklerinin ölçümü için kullanıldı. Yapılan ölçümlerde 1., 4. vertebra, 2., 4. disk ve lumbal bölge total ölçümü sonuçları baskın tarafta daha düşük bulunmuştur ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Beşinci diskte ise ölçüm sonucu baskın olmayan tarafta daha düşük olup fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Sağ eli baskın olan hastalarda 4. vertebra, 2., 3., 4. disk ve lumbal bölge total ölçümleri karşı tarafta, 5. vertebra ve disk ölçümleri ise aynı tarafta daha yüksek bulunmuştur. Bu farklar istatistiksel olarak anlamlıdır. Sol el baskın olan hastalar da ise sonuçlar sadece 1. lumbal vertebranın sol tarafında yüksek olup istatistiksel olarak anlamlıdır. Araştırma sonucunda, belirtilen seviyelerdeki baskın tarafta bulunan vertebra ve disk yükseklikleri baskın olmayan taraftan daha düşük bulunmuştur. Sonuç olarak disk ve vertebra yüksekliklerinin el tercihinden etkilendiği yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chronic low back pain (CLBP) is one of the leading causes of disability in severe cultures with serious social and economic dimensions. The most common type is the type of mechanical back pain caused by age-related changes in the vertebrae, discs, ligaments, muscles and injuries. This study was conducted to investigate whether the dominant and nondominant side measurements of the lumbar vertebrae and discs are related to the hand preference aspect of the patients with CLBP. In our study, Sociodemographic Questionnaire, Edingburg Hand Preference Test, Visuel Pain Scale (VAS), Oswestry Disability Index, Short-Form 36 (SF-36) Quality of Life Scale were applied to patients who were admitted to Yavuz Selim Bone Diseases and Rehabilitation Hospital Physical Therapy and Rehabilitation outpatient clinic. Magnetic resonance (MRI) images used in the diagnosis stage were used to measure the medial and lateral height of both lumbar vertebrae, disc and all lumbal regions. In the measurements, the 1st, 4th vertebra, 2nd, 4th disc and lumbar region total measurement results were found to be lower on the dominant side and this difference was statistically significant. In the fifth disc, the measurement result was lower on the non-dominant side and the difference was statistically significant. In the right-hand dominant patients, the 4th vertebral, 2nd, 3rd, 4th disc and lumbar region total measurements were higher on the left side and 5th vertebral and disc measurements were higher on the right side. these differences are statistically significant. In patients with dominant left hand, the results were higher only on the left side of the 1st lumbar vertebra and were statistically significant. As a result of the study, it was found that the vertebral and disc heights on the dominant side at the indicated levels were lower than the non-dominant side. As a result, it was concluded that disc and vertebral heights were affected by hand preference.