Hemşirelik oğrencilerinde çevre davranış tutumu ile yabancılaşma arasındaki ilişkinin incelenmesi
The exami̇nation of the relationship between enviromental behavior and alienation in nursing students
- Tez No: 577782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu araştırma hemşirelik bölümü öğrencilerinde çevre davranış tutumunun yabancılaşma üzerine etkisini incelemek üzeri yapılmıştır. Materyal ve Metod: Araştırma, 2018-2019 öğretim yılında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde okuyan 403 hemşire adayı ile yürütülmüştür. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Çevresel Tutum Ölçeği”ve“Okula Yabancılaşma Ölçeği”ile toplanmıştır.“Çevresel Tutum Ölçeği”güvenirliği 0,82 olarak tespit edilmiş“Okula Yabancılaşma Ölçeği”Ölçek güvenirliği 0,80 olarak hesaplanmıştır.“Çevresel düşünce”alt ölçeklerinden ve“Yabancılaşma”alt ölçeklerinden oluşmaktadır. Çevresel Ölçek ve Yabancılaşma ölçeği, 5'erli likert tipte olup toplam 20'şer maddeden oluşmaktadır. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde varyans analizi ve ikili karşılaştırmalarda bağımsız t-testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research conducted to investigate the effect of environmental behaviour on alienation. Material and Methods: This research is conducted on 403 nurse candidates studying in Faculty of Health of OMU during 2018-2019. All data collected with ''Personal İnformation Form'', Environment Behaviour Scale'', ''Alienation from School''. Reliability scale of ''Environment Behaviour Scale'' is 0,82 and ''Alienation from School'' is 0,80. ''Environment behaviour'' consist of subcoeficients and ''Alienation'' sub-coefficients. Environment coefficient and Alienation coefficient consist of group of 5 likert type and total 20 item. The data analysed with ANOVA and independent t-test for dual comparison.