Vak'anüvis Râşid Mehmed Efendi'nin Târîh-i Râşid'iyle İsâ-Zâde târîhi ve Nusretnâme'yle karşılaştırılması
The comparision of vakanuvis Râşid Mehmed Efen-di's târihi Râşid with İsa-Zâde târihi and Nusratnâme
  1. Tez No: 577784
  2. Yazar: MÜNEVVER EJDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERŞAHİN AHMET AYHÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın konusu Osmanlı Devleti'ndeki vak'anüvislik müessesesi ve bu alanda eser vermiş olan Râşid Mehmed Efendi‟nin hayatı, ilmî kişiliği ve telif ettiği eserlerdir. Çalışmada özellikle Râşid Mehmed Efendi‟nin Târîh-i Râşid adlı eseri üzerine yoğunlaşılmış ancak bu eserin dil, üslup ve metot yönünden aynı dönemi kapsayan Îsâ-zâde Târîhi ve Nusretnâme adlı iki eserle karşılaştırılması yapılmaya çalışılmıştır. Diğer taraftan tarih yazımında resmî ve gayrı resmî tarihçiliğin etkileri üzerinde durulmuş, resmî tarihçilerin rahatlıkla dile getiremedikleri konuları gayri resmî tarihçilerin daha kolaylıkla ifade edebildikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study‟s subject is the Institution of Chronicles in the Osmanlı Devlet and the life of RâĢid Mehmed Efendi who was one of the chroniclers in 18th century, his personality as a scholar and his works. Study particularly focuses on one of his work named“Târîh-i Râşid”and in terms of metholodology and style this book was com-pared with“Îsâ-zâde Târîhi”and“Nusretnâme”which covered same period. On the other hand study emphasized the impact of official and unofficial historiography on historical writing, so it is concluded that the unofficial historians expressed the histo-rical subjects more easily than the official historians.