Esnek ödemeli annüiteler
Flexible payment annuities
- Tez No: 577828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÜNAL ÖZPALAMUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Sigortacılık, İstatistik, Actuarial Sciences, Insurance, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günlük yaşamda bireylerin gelir ve giderleri birbirinden farklıdır. Bu yüzden de kişi ve kurumlar farklı planlarda veya miktarlarda ödemelerini yapabilmek isterler. Bu çalışmada geometrik artış/azalış ve ivmeli artış/azalış yöntemleri tartışılmıştır. Ayrıca iki yöntemin de sınırlı süreli annüiteler, hayat annüiteleri ve karma hayat sigortası durumları ele alınmıştır. Uygulama kısmında Microsoft Excel programı kullanılmıştır. i faiz oranı, r oranı ve k miktarı için farklı değerler alınarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Hayat annüitesi ve hayat sigortalarında hesaplama yapılırken Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2013-2015 yıllarına ait hayat tablosu kullanılmıştır. Sonuçlar karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In daily life, income and expenses of individuals are different from each other. Therefore, individuals and institutions want to be able to pay in different plans or amounts. In this study, geometric increase / decrease and acceleration increase / decrease methods are discussed. In addition, limited methods of annuities, life annuities and mixed life insurance cases were discussed in two methods. Microsoft Excel program is used in the application part. Different values were taken for the i interest rate, r rate and k amount and comparisons were made. The calculation of life annuity and life insurances is based on Turkish Statistical Institute's life table for 2013-2015. The results were compared and evaluated.