Ülkemizde 1980 sonrası imalat sanayiinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelere sağlanan devlet yardımlarının incelenmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 159301
- Danışmanlar: PROF.DR. BİNNUR ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Günümüzde KOBİ'ler, ekonomik gelişme, siyasal ve ekonomik istikrar, sosyal barış için önemli bir güvence özelliği taşımaktadır. KOBİ'lerin güçlenerek varlıklarını devam ettirmeleri, toplumun geleceği açısından çok önemlidir. Sanayileşmeye, istihdama, ihracata ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlamaları; endüstriyel entegrasyona uygunlukları ve büyük işletmeleri tamamlamaları; esnek bir imalat yapısına sahip olmaları; ekonomik dalgalanmalara ve krizlere karşı büyük işletmelere göre daha kolayca tavır alabilmeleri gibi özelliklerinden dolayı ülkemizde çok önemli bir yere sahip olan KOBİ'lerin mevcut rekabet eşitsizliklerinin azaltılarak geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, bunun için de çeşitli devlet yardımları sağlanması gerekmektedir. Ülkemizde imalat sanayiinde faaliyet gösteren KOBİ'lere çeşitli destekler verilmektedir. Ancak verilen desteklerin yeniden düzenlenmesi, ilgili kurumlar arasında koordinasyon sağlanması, bir veri tabanı oluşturulması gerekmektedir. KOBİ'lere sağlanan devlet yardımları, ekonomik ve sosyal politikalara göre sektörel ve bölgesel bazda seçilerek, uygulanabilir projelere sahip ve yapılan ciddi fizibilite çalışmasından pozitif puan alan girişimcilere, objektif kriterlere göre, istihdam odaklı, düşük faizli, geri ödemesiz süresi uzun olan geri ödemeli krediler, olabildiğince aynî yardımlar, eğitim ve danışmanlık destekleri olmalıdır. Ayrıca, kredi garanti fonu, KOBl yatırım ortaklık şirketleri ve risk. sermayesi uygulamaları yaygınlaştırılmalıdır. Kamu ihalelerine KOBİ'lerin veya birkaç KOBİ'nin ortaklaşa girmelerinin önü açılmalıdır. Bunun için, açılacak kamu ihalelerinde KOBİ'lere kota ayrılmalıdır. Ancak KOBİ'lere verilen devlet yardımları denetime tabi tutulmalı, haksız rekabete ve haksız kazanca neden olması önlenmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY At today Small and Medium sized Enterprises (SME) have very important role as guarantee mechanism for political, economical stability and social peace. It's very important to strengthen keeping it's existence up for futures of society. SME contribute to industrialization, employment, exporting and regional development. On the other hand, because of they have flexible manufacturing systems and easily response to economical fluctuate and crisis than large companies, SME are very important in our country. For reducing competition inequality and improving becoming prevelent of competition are require public subsidy. In our country, SME which operate in manufacturing sector is supported variously. But, it's necessary reorganization of support, coordination among instutitions and be formed data base. In respect of economical, social politics, public subsidy for small and medium sized enterprises in respect of must be selected as sectoral and regional. Enterprisers who have appliable projects must also supported with low rate of interest, nonreturned credit and long-term credit and as much as education and counseling. Also credit guarantee fund, small business investment companies and venture capital applications must become widespread. SME or a joint group of SME must get to public tenders. A quota must be carried out for SME in public tenders. But public subsidy for SME must be controlled and prevented to cause unfair competition and gains.