Kum – zeolit karışımlarının atık sulardan fosfor giderim performansı
Phosphorus removal performance of sand-zeolite mixtures from wastewaters
- Tez No: 577856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Arıtılmadan alıcı ortamlara deşarj edilen atık sular içerdikleri yüksek fosfor konsantrasyonu ile sucul ortamlarda ötrofikasyona sebep olup sucul ekosistemlerde canlı yaşamını tehdit edebilmektedir. Bu nedenle atık sular alıcı ortamlara deşarj öncesinde fosfor konsantrasyonlarını izin verilen sınırların altına düşürebilmek için mutlaka bir arıtma sürecinden geçirilmelidir. Bu çalışmada farklı filtre malzemelerinin yalın ve belirli oranlarda karışım halinde atık sulardan fosfor giderim performansı laboratuvar koşullarında kolon filtre denemeleri ile test edilmiştir. Kum ve zeolit yalın halde ve farklı karışım oranlarında (%75-%25, %50-%50, %25-%75) farklı konsantrasyonlarda (8.5, 16.0 ve 32.7 ppm) fosfor çözeltileri ile doyurulup farklı sürelerde hidrolik bekletme sürelerine (1, 2, 3 ve 4 gün) tabi tutulduktan sonra alınan süzüklerde pH, elektriksel iletkenlik (EC) ve toplam fosfor (TP) ölçümleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda yalın halde kumun en yüksek fosfor emilimi gerçekleştirdiği ve karışımda kum malzeme oranı arttıkça fosfor giderim verimi artarken, zeolit malzemenin fosfor giderim etkinliği daha düşük bulunmuştur. Kumun fosfor emiliminde önemli bir rol oynadığı ve zeolitin beklenen performansı sergileyemediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When the wastewaters are discharged into receiving bodies without any treatments result in eutrophication in receiving bodies and exert significant treats on aquatic ecosystems because of high phosphorus concentrations. Thus, wastewaters should pass through a treatment system before to discharge them into receiving water bodies to reduce the phosphorus concentration below the allowed limits. In this study, phosphorus removal performance of different substrate materials (alone and in mixtures) was analyzed with filter column tests under laboratory conditions. Sand and zeolite substrate materials were used alone and in different mixture ratios (75%-255, 50%-50%, 25%-75%). Different phosphorus concentrations (8.5, 16.0 ve 32.7 ppm) were applied to filter columns and saturated columns were subjected to different hydraulic retention times (1, 2, 3 and 4 day). Following the relevant hydraulic retention times, samples were taken from column outlets and samples were then analyzed for pH, electrical conductivity (EC) and total phosphorus (TP). Present findings revealed that pure sand exhibited the greatest phosphorus adsorption, P adsorption of mixtures increased with increasing sand ratio and zeolite exhibited lower P adsorption. It was proved that sand played a significant role in P adsorption and zeolite was far away meeting expected performance in P adsorption.