Ergenlerde tanrı algısı ile şiddet eğilimi arasındaki ilişki üzerine bir çalışma
A study about relation between tendency to viloence and god perception among adolescents.
  1. Tez No: 577855
  2. Yazar: YUNUS DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; Tanrı algısı ile şiddet eğilimi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Tanrı algısı sevgi ve korku yönelimli olarak iki boyutta incelenmiş ve bu boyutların şiddet eğilimi ile ilişkisi tespit edilmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Çalışmanın örneklemi ortaöğretim kurumlarında okuyan, 522 (%53,6) erkek ve 452 (%46,4) kadın olmak üzere 974 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada kişisel bilgi formu,“Şiddet Eğilimi Ölçeği”ve“Tanrı Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada Tanrı Algısı ile şiddet eğilimi arasında ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca Tanrı algısı ve şiddet eğilimi ile sosyo-demografik değişkenler arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Tanrı algısı ile şiddet eğilimi toplam skoru arasında negatif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Tanrı algısı sevgi yönelimli olan ergenlerin şiddet eğilimi düzeyleri Tanrı algısı korku yönelimli olan ergenlere göre daha düşüktür. Ayrıca Tanrı algısı ile şiddet eğilimi alt boyutları, şiddet duygusu, bilişim teknolojileri aracılığıyla şiddet, başkalarına zarar verme düşüncesi ve başkalarına şiddet uygulama arasında negatif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Çalışmanın verileri neticesinde olumlu ve sevgi yönelimli Tanrı algısına sahip bireylerin şiddet eğilim düzeyleri, olumsuz ve korku yönelimli Tanrı algısına sahip bireylere göre daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this research;Research of relation between god sense and tendency to violence.God sense is researched in two tendency as extent love and fear and determined that these extents has tendency to violence. The research is desgned according to associational survey one of quantitative research models.The sample of work consists of 974 participants as 522(%53,6) men and 452(%46,4)women who study in secondary school.In research personal information form,''tendency to violence scale'' and ''God sense scale'' are used. In the study relationships are determined between God sense and tendency to violence.Also meaningful differences are determined between god sense and tendency to violence and socio demographic versions.Between God sense and tendency to violence total score there is determined avoidant meaningful relationship. Also a meaningful relation is determined in avoidant between god sense and sub-dimensions of tendency to violence,violence feeling,violence via information tchnologies,thought to harm others and resort to violence. As a result of datas of research the individuals' tendency to violence level are low that have god sense that positive and love tropical by comparison to negative an fear directional individuals.