Mikroalg kültürü ile hidroponik kültürün birleştirilmesinin Mentha piperita gelişimine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of microalgea culture and hydroponic culture on Mentha piperita growth
  1. Tez No: 577861
  2. Yazar: NURDAN MISMIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM EBRU ÖZER UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada mikroalg kültürü ile hidroponik sistem birleştirilerek hem alg kültürünün hem de bitki gelişiminin iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Alglerin bitkinin büyümesinde olumlu katkılarda bulunduğu çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Alglerin fotosentez sonucu ürettikleri oksijen, bitkinin köklerinde gerçekleşebilecek anaerobiosisi engellemektedir. Ayrıca alglerin büyüme ortamına oksin, sitokinin, giberellin, absisik asit ve etilen gibi bitki büyüme hormonlarını salgıladıkları gösterilmiştir. Bunların dışında bu kadar doğrudan olmasa da bitkinin büyümesine antifungal ve antibakteriyel maddeler üreterek de katkıda bulunmaktadırlar. Bu nedenle bu araştırma ile mikroalgler ile hidroponik sisteme bırakılan bitkinin simbiyotik olarak yaşayacağı, mikroalglerin ürettiği oksijenin bitki köküne, kökün ürettiği karbondioksitin alge etkisi yapılan deneysel çalışmalar ile gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmalar esnasında kullanılan mikroalg Chlorella vulgaris Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü Biyoteknoloji laboratuvarından temin edilmiştir. Kullanılan nane (Mentha spp.) saksılarda yetiştirilmiştir. Nane hem alg ile farklı deneme gruplarında (HNK1, HNK2) hem de algsiz deneme gruplarında (HNK3 ve HNK4) gelişime bırakılmıştır. Alglerin naneyle birlikte gelişimlerine bakıldığında havalandırmalı (HNK1) ve havalandırmasız (HNK2) ortamlarda çok fark olmadığı gözlenmiştir. Ağırlık artışı en çok HNK4'te, uzunluk artışı en çok HNK3'te, kök gelişimleri en iyi algli ortamlarda (HNK1 ve HNK2) bulunan nanelerde olmuştur. Nanelerdeki renk değerleri ve klorofil ölçümleri deneme grupları arasında farklılık göstermemiştir. Çözünmüş oksijen miktarlarındaki azalma havalandırmalı olan deneme gruplarında (HNK1 ve HNK3) diğer gruplara göre daha fazla olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to improve both algal culture and plant growth by combining microalgae culture and hydroponic system. It has been shown in various studies that algae make positive contributions to the growth of the plant. The oxygen produced by algae as a result of photosynthesis prevents anaerobiosis which may occur in the roots of the plant. Moreover; it has been shown to secrete plant growth hormones such as auxin, cytokine, gibberellin, abscisic acid and ethylene to the growth environment of algae. In addition, antifungal and antibacterial agents are produced by algae, which helps the plant growth indirectly. This study has revealed the symbiotic life of the plant placed in the hydroponic system with microalgae. Also it has been shown the effect of both the oxygen produced by the microalgae to the plant root and the carbondioxide produced by the root to the algae. The microalgae (Chlorella vulgaris) used in the studies were obtained from Biotechnology Laboratory of Chemical Engineering Department of Kocaeli University. Peppermint (Mentha spp) was grown in pots. Peppermint was left to development both in algae with different trial groups (HNK1, HNK2) and in algae-free trial groups (HNK3 and HNK4). When the development of algae with peppermint was examined, it was observed that there is not much difference in ventilated (HNK1) and non-ventilated (HNK2) environments. The weight increase was highest in HNK4, the length increase was highest in HNK3 and the growth of peppermint roots was best in algae environments (HNK1 and HNK2). Color values and chlorophyll measurements in the peppermint did not differ between the experimental groups. The decrease in dissolved oxygen amounts was higher in the ventilated experimental groups (HNK1 and HNK3) than in the other groups.