Misafirperverlik yasasından koşulsuz misafirperverliğe
From the law of hospitality towards unconditional hospitality
  1. Tez No: 577880
  2. Yazar: ASLI CEREN NOYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHİR ENDER KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, hukuk ve etik tartışmalarında misafirperverlik kavramını araştırmaktır. Çalışmada öncelikle, misafirperverliğin hukuk düzleminde nasıl bir hak olarak ortaya çıktığı araştırılmıştır. Daha sonra ise misafirperverliğin neden hukuk düzlemine sığmadığı ve nasıl etik tartışmaların konusu haline geldiği tartışılmıştır. Bu kapsamda öncelikle Kant'ın Ebedi Barış adlı metninde, kozmopolitik hukukun ve ebedi barışın koşullarından biri olarak öne sürdüğü misafirperverlik düşüncesine bakılmıştır. Mevcut göçmen ve mülteci politikalarıyla yakından ilişkili olan misafirperverlik kavramının kozmopolitizm, yabancı sorusu, yurttaşlık, göç, mültecilik, sığınma hakkı vb. kavramlarla ilişkisi ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, hak olarak sınırlandırılmış ve koşullara bağlanmış misafirperverliğe karşı, Derrida düşüncesinden hareketle misafirperverliğin neden hukuk çerçevesine sığdırılamayacağı ve etik bir problem olarak ele alınması gerektiği, koşulsuz misafirliğin imkanları ile açmazları tartışılmıştır. Misafirperverlik kavramı, bir yandan kişisel ve kültürel pratiklerin ötesinde politik kararlar, siyasal anlaşmalar, ulus-devletlerin güvenlik tedbirleri, göç ve sınır politikaları olarak, bir yandan da başkası ile karşılaşma, başkasına karşı sorumluluk ve adalet bağlamında ele alınmıştır. Çalışma boyunca, koşullu ve koşulsuz misafirperverlik arasındaki ilişki ve misafirperverlik yasasının nasıl misafirperverlik etiğine yönelebileceği soruşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the concept of hospitality in discussions within law and ethics. The first part of the study focuses on the emergence of hospitality as a right within the legal frames whereas the second part discusses why hospitality reaches beyond the legal frame and becomes a subject of the ethics. Within its context, departing from Kant's discussion in Perpetual Peace, this thesis examines the concept of hospitality as one of the requirements of the perpetual peace. While emphasising the close relations of the concept with contemporary migration and asylum policies, this thesis also discusses the relation of the concept of hospitality with cosmopolitanism, foreinger question, citizenship, migration, being a refugee, right of asylum etc. Departing from the thoughts of Derrida, the second part of the thesis discusses hopstality as an issue of ethics in contrast to conditional hospitality as a legal right. while also discussing that why hopstality can not be limited to the legal frame and further debates the opportunities and dilemmas of hospitality. Beyond it's individual and cultural practices, this thesis discusses the concept of hospitality within the scope of political decisions and agreements, security measures, migration and border policies as well as encountring with other and one's responsibilities for others in ethics. Throughtout its course, this study investigates the relationship between unconditional and conditional hospitality as well as ways of tranforming the law of hospitality in to an ethics of hospitality.