Adıyaman ili güneyi çobandede civarındaki kretase yaşlı rezervuar kayaçların petrofiziksel özelliklerinin değerlendirilmesi
Petrophysical property evaluation of cretaceous aged reservoir rocks in cobandede area in the south of Adıyaman province
- Tez No: 577881
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı Adıyaman ili güneyi Çobandede civarındaki Kretase yaşlı rezervuar kayaçların gözeneklilik, kil hacmi, hidrokarbon doygunluğu gibi petrofiziksel özelliklerini yeraltı ve kuyu verilerini kullanarak incelenmesi ve değerlendirilmesini kapsamaktadır. Formasyonun rezervuar ve petrofiziksel özelliklerini belirlemek için kuyularda DST (Drill Stem Test), karot ve loglama yapılmıştır. Loglar ile karottan hesaplanan porozite değerleri karşılaştırılmış ve karottan hesaplanan porozitelerin bir miktar az olduğu tespit edilmiştir. Yapılan birçok DST'de çamura petrol bulaştığı gözlenmiş ve bazı testlerde gözlenen yüksek rezervuar basıncının çatlak sistemi ile ilişkili olduğu görülmüştür. Karababa Formasyonu C üyesi girişinden itibaren yüksek efektif poroziteler tespit edilmiştir. Yapılan petrol/su kontağı haritasında sahanın kuzeybatısına doğru petrol/su kontak derinliğinin arttığı görülmektedir. Dolayısıyla petrol/su kontağının üzerinde kalan seviyelerin rezervuar Formasyonlar için potansiyel olabileceği değerlendirilmiştir. Çalışma sahalarındaki kuyularda petrol/su kontağı farklılıklarının fasiyes değişiminden ya da faylardan kaynaklanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to utilize well data to evaluate and examine petrophysical properties of Cretaceous aged reservoir rocks in the South of Adiyaman in terms of porosity, clay volume, hydrocarbon saturation. DST, coring and logging were applied to analyze reservoir and petrophysical properties of the formation. Porosity values obtained from the logs were compared with those obtained from the cores. Porosities calculated from the cores yielded lower values. Oil-cuts in mud were observed in several DSTs (Drill Stem Test), whereas high reservoir pressures were noted to be related to fracture systems. High effective porosities were also encountered starting from the top of Karababa-C member. Water saturation maps were prepared for the study area. The maps stated that the depth of the water saturation increases toward the North West, which can be elaborated as such areas that stay above the Oil-Water-Contact (OWC) are oil-bearing. Lithological differentiation and changes caused by faulting are thought to be the main reasons for the OWC differences in the study area.