Farklı leonardit düzeylerinde toprağın tane amarant (Amaranthus cruentus L.) yetiştiriciliği üzerine etkisi
The effect of leonardite levels in soil contents on grain amaranth (Amaranthus cruentus L.) cultivation
- Tez No: 577879
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Araştırmada, Amarant (Amaranthus Cruentus L.) bitkisinin farklı oranlarda leonardit karıştırılmış topraklarda bitki gelişimi ve verim üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi deneme alanı içerisinde saksı denemesi olarak yürütülmüştür. Araştırma, tam sulama yapılan 4 farklı leonardit konusu 18 tekerrürlü ve her tekrarda bir bitki olacak şekilde tesadüf parselleri deneme desenine göre toplam 72 saksıda yürütülmüştür. Saksılarda toprak nemi kontrolü Time Domain Reflectometry (TDR) ile kontrol edilmiştir. Konular leonardit düzeyleri olarak; L0: (Kontrol), L5: (%5 leonardit + %95 toprak), L10: (%10 leonardit + %90 toprak) ve L20: (%20 leonardit + %80 toprak) şeklinde oluşturulmuştur. Araştırmada bitki boyu, bitki salkım uzunluğu, bin dane ağırlığı, kuru madde miktarı ve verim parametreleri ölçülmüştür. Elde edilen veriler istatistik paket program yardımıyla varyans analizine tabi tutulmuştur. Sonuçta, L20 konusu diğer konular ile karşılaştırıldığında ölçülen parametrelerin ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak farklı ve yüksektir (P0.05). Sonuç olarak, amarant yetiştiriciliğinde organik gübre olarak kullanılan leonarditin artan seviyelerinin, bitki boyu, bitki salkım uzunluğu, bin dane ağırlığı, kuru madde miktarı ve verimi arttırıcı etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to carry out the effect of leonardite fertilizer in different proportion on the plant development and yield of Amaranth (Amaranthus Cruentus L.). The study was applied as a flowpot experiment in the testing ground of Kahramanmaras Sutcu Imam University. In this study, randomized plots were applied in 72 pots with 18 replications as 4 different leonardite subjects and same irrigation practice. The soil moisture in flowpot was controlled with help of Time Domain Reflectometry (TDR). The subjects were formed as; L0: (Control), L5: (5% leonardite + 95% soil), L10: (10% leonardite + 90% soil) and L20: (20% leonardite + 80% soil). Parameters plant height, inflorescence length, 1000 grain weight, dry matter and yield were measured. Obtained data were evaluated with variance analysis with help of statistical package program. As a result, the differences between the means of the measured parameters of the subject L20 were statistically different and high when compared with the other subjects (p0.05). Consequently, increasing levels of leonardite used as organic fertilizer in amaranth cultivation has additive effect on plant height, inflorescence length, 1000 grain weight, dry matter and yield was determined in flowpot.