Türk sinemasındaki çalışma koşullarının üretime etkisi ve dönemler üzerinden karşılaştırmalı analizi
The effects of working conditions on production in Turkish cinema and comparative analysis on periods
  1. Tez No: 577882
  2. Yazar: DENİZ REKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV İDRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Sinemanın dünya çapında büyük bir endüstri olması nedeniyle sahip olduğu ekonomik yapı çalışma ilişkilerinde başat rol oynamaktadır. Türk sinemasındaki çalışma koşullarının üretim yapısıyla ilişkisine eğilmenin öncelikli yolu ekonomik yapısını oluşturan öğelerin tespit edilmesidir. Türk sinemasında ekonomik bir gelişme yakın tarihe kadar söz konusu olamadığından yapım sayısı ve içerik yetkinliği bakımından umut verici gelişmelerin yaşandığı 1950'li yıllar başlangıç noktası olarak ele alınabilmektedir. Bu dönemde sektörün sahip olduğu altyapı finans koşulları ile üretilen içeriğin kalitesi arasındaki ilişki, günümüz Türk sinemasının üretim koşullarıyla bir tezat içerisindedir. Sahip olunan koşullar ve içerik seçimi açısından da göze çarpan değişim çalışma koşullarında yaşanan sıkıntıları ortaya koyma zorunluluğunu doğurmuştur. Tüm bunlar sinema alanında faaliyet gösteren kişilerin bir mesleki bilincin önemini kavramasına neden olmuştur.Günümüzde geçmişin atılmakta gecikilen veya ihmal edilen adımları çalışma koşulları ve çalışan hakları üzerinde etkisini göstermektedir. Sektörel sorunların tespiti beraberinde üretimin kendine özgü yapısal özelliklerinin de belirlenmesi anlamını taşımaktadır. Türk sineması bir iş kolu olarak ele alındığında teknik altyapısı, içinde bulunulan politik siyasi koşullar, sektör bileşenleri arasındaki yapı tarihsel süreç içerisinde karşılaştırmalı olarak incelenmelidir. Bu bağlamda üretim yapısı ile çalışma koşulları arasındaki ilişkiler hem tarihsel bir süreç içerisinde ele alınmış hem de sektör yapılanması, ekonomik yapı, devletle ilişkiler, set koşulları ve güncel çözüm arayışları başlıkları altında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that cinema is a large industry worldwide, its economic structure plays a major role in working relations. The primary way of addressing the relationship between working conditions and production structure in Turkish cinema is to identify the elements that make up its economic structure. Since an economic development in Turkish cinema has not been possible until recently, it can be considered as the starting point of the 1950s when promising developments were experienced in terms of production capacity and content competence. In this period, the relationship between the infrastructure finance conditions of the sector and the quality of the content produced is in contradiction with the production conditions of today's Turkish cinema. The remarkable change in terms of the conditions and the choice of content has led to the necessity of revealing the difficulties experienced in working conditions. All of this has led to the understanding of the importance of a professional awareness of the people operating in the field of cinema. Determination of sectoral problems means to determine the specific structural characteristics of production. When Turkish cinema is considered as a business line, its technical infrastructure, current political political conditions and the structure among the sector components should be examined comparatively in the historical process. In this context, the relations between production structure and working conditions have been discussed in a historical process and analyzed under the headings of sector structuring, economic structure, state relations, set conditions and search for current solutions.