Osmanlı Hukuk-i Aile kararnamesinin fıkhi mezhepler bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of the Ottoman Law Family Decree in the context of the canon law denominations
- Tez No: 577883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ALGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İslam hukuku toplumsal yapının temeli olan aileye ve aile ile ilgili düzenlemelere önem vermiştir. Çünkü aile sosyal ve ahlaki bir kurum niteliğindedir. Bu önemine binaen evlilik akdi ve sonuçları gibi geniş bir alan ihtiva ettiğinden dolayı aile hukuku, İslam hukuku kitaplarında müstakil bir bölüm olarak ele alınmıştır. Daha sonra müstakil eserler de kaleme alınmıştır. Ne var ki Osmanlı Devleti, tebaasının genişliğinden ve zenginliğinden dolayı aile hukukunu resmi bir zemine oturtmak istemiştir. Bunun üzerine 1917 yılında Osmanlı Hukuk-i Aile Kararnamesini bir heyet ile hazırlamıştır. Kararname'nin etkisi büyük olmuştur ama bir buçuk gibi kısa bir sürede yürürlükte kalabilmiştir. Ancak hala birçok ülkede etkisini sürdürmektedir. Kararnamenin hazırlanmasında dört mezhepten de istifade edilmiştir. Yeri gelince dört mezhebin de dışına çıkılarak farklı içtihatlardan da istifade edilmiştir. Biz de bu çalışmamızda kararnamenin hazırlanırken Müslümanlar ile ilgili maddelerin hangi mezhepten veya hangi görüşten istifade edildiğini tespit etmeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Islamic law has given importance to the family, which is the basis of the social structure, and to the arrangements related to the family. Because the family is a social and ethical institution. Because of this importance, family law is considered as a separate chapter in the books of Islamic law because it contains a wide area such as marriage contract and its consequences. Afterwards, individual works were also written. However, the Ottoman Empire wanted to place family law on an official basis due to the breadth and wealth of its subjects. Thereupon, prepared the Ottoman Law-i Family Decree with a committee in 1917. The effect has been great but has been in effect in as little as a year and a half. However, it still has an impact in many countries. The decree benefited from four denominations. Decree even took advantage of the different jurisprudence by going out of the four sects when it was appropriate. In this study, we will determine which sects and opinions of the articles of the decree that are related to Muslims.