Ebubekir Eroğlu'nun seçme şiirlerinde kelime dünyası
The word world in Ebubekir Eroğlu's selection poems
- Tez No: 577897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Dilbilimin alt kollarından sayılabilecek olan kelime dünyası çalışmaları son yıllarda ivme kazanmıştır. Şairlerin kullandıkları kelimeler, onların hayatından, hayallerinden süzülüp gelen kelimelerdir. Kelime dünyası çalışmaları, şairin üslubu hakkında söz söyleyebilme olanağı sağlamaktadır. Bu tezde Ebubekir Eroğlu'nun seçme şiirleri üzerinde kelime dünyası inceleme çalışması yapılmıştır. Tez, giriş bölümüyle birlikte 5 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde kelime dünyası çalışmaları ve bu çalışmaların önemine değinilmiştir. Birinci bölümde Ebubekir Eroğlu'nun hayatı, edebi kişiliği ve kısaca eserleri tanıtılmıştır. İkinci bölüm de kelimelerin sıklık frekanslarına ayrıntılı yer verilerek en sık tekrar edilen isim ve fiiller örnekler eşliğinde sunulmuştur. Üçüncü bölümde kelime türleri tespit edilmiş, bunlar isim ve fiil unsurları ana başlığı altında ayrıntılandırılmıştır. Dördüncü bölümde kelime grupları incelenmiştir. Bu bölümde isim ve sıfat tamlamaları anlam ve biçim açısından ayrılarak daha ayrıntılı şekle getirilmiştir. Kelimelerin sınıflandırılma işi bütün bölümlerde tablo ve grafiklerle somutlaştırılmıştır. Son olarak deyimler, ikilemeler ve taklidî kelimeler tespit edilerek sıklık frekanslarıyla birlikte örneklendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise tez genel olarak değerlendirilmiştir. Çalışma boyunca başvurulan kaynaklara kaynakça kısmında yer verilmiştir. Ekler bölümünde de Ebubekir Eroğlu'nun incelenen seçme şiirleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lexicon studies, which can be considered as asubcategory of linguistic, have increased in recent years. Studies of lexicon provide the opportunity of speech on the wording of poet. In this thesis, an analysis is carried out on the lexicon of selected poems of Ebubekir Eroğlu. The thesis consisted of five sections with introduction. In introduction, lexicon studies and importance of these studies are explained. In the first section, bio of Ebubekir Eroğlu, his literary identity and works are represented. In the second section, frequency of vocabulary are elaborated and the most repeated nouns and verbs are given with examples. In the third section, vocabulary types are determined and elaborated under the title of noun and verb elements. In the fourth section, word groups are analysed. In this section, noun and adjective phrases are explained in a detailed way in terms of meaning and style. Classification of words is concretized with graphics and tables in each section. Lastly, idioms, handiadys and imitative words are determined and exemplified with their frrequencies. In conclusion, thesis is evaluated in general. Throughout the study, used resources are mentioned in references section. In appendix, selected poems of Ebubekir Eroğlu are given.