İç kontrol sistemlerinin kurumsal yönetim ile ilişkisi
Relationship between internal control systems and corporate management
  1. Tez No: 577900
  2. Yazar: CANAN YAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY MÜNYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Modern şirket anlayışı ile birlikte ortaya çıkan kurumsal yönetim anlayışı ve iç kontrol sistemi, kurumları daha iyi yönetim için yönlendirmeye imkân tanıyan uygulamalardır. Bu nedenle üst yönetim bu iki uygulamanın gerekliliğini ve önemini iyi anlamalı, etkin bir şekilde çalışmaları için gerekli tedbirleri almalıdır.Etkin bir iç kontrol sisteminin varlığı ve kurumsal yönetim anlayışının işletmede yerleşmiş olması,işletmenin devamlılığı için gerekli faktörlerdendir. Etkin bir iç kontrol sistemi üst yönetimin ve yönetim kurulunun kontrol sistemine ilişkin tutumuna, çalışanların dürüstlüklerine ve etik değerlerine,iç denetim biriminin görevini gerektiği şekilde yerine getirmesine ve benzeri nedenlere bağlıdır.Başarılı bir kurumsal yönetim için de yönetimin, kurumsal yönetim anlayışına yaklaşımı çok önemlidir.Ayrıca işletmeye dahil olan tarafların etik standartlara bağlı olmaları,görev ve sorumluluklarını uygun bir şekilde yerine getirmeleri gibi hususlar kurumsal yönetimin etkinliğinin gerçekleştirilebilmesi için gereklidir. Anahtar Kelimeler : Kurumsal Yönetim, Risk, İç Kontrol, İç Denetim.
Özet (Çeviri)
The corporate management approach and internal control system,which emerged with modern company understanding, are applications that allow to direct institutions for better management.For this reason,the senior management should understand the necessity and importance of these two practices and take the necessary measures to work effectively.The existence of an effective internal control system and the establishment of corporate governance approach in the enterprise are the necessary factors for the continuity of the business. An effective internal control system depends on the attitude of the top management and the board of Directors regarding the control system,honesty of the employees and ethical values,the proper functioning of the Internal Audit Unit and similar reasons.For successful corporate governance, the approach of management to corporate governance is very important.In addition,it is necessary to realize the effectiveness of corporate governance,such as that the parties involved in the enterprise adhere to ethical standards and fulfill their duties and responsibilities in a proper manner. Key Words : Corporate Governance, Risk, Internal Control, Internal Audit.