Çırçır işletmelerinin lisanslı depoculuğa bakışları ve olası talepleri
Views and possible requirements of the fixing companies to the cotton license deposit
  1. Tez No: 577926
  2. Yazar: AYŞE ÇADIRCI KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Pamuk, insanların doğdukları ilk günden, öldükleri son güne kadar hayatlarının bir parçası olan tek bitkidir. %100 doğal selüloz lifleri içeren pamuk, tekstil ve dokuma sanayisinde, %17-25 oranında yağ içeren tohumu ile yağ sanayisinde ham madde olarak kullanılmaktadır. Ülkemiz açısından stratejik öneme sahip olan pamuk ayrıca, yem ve kâğıt sanayisi gibi çeşitli alanlarda da ham madde olarak kullanılan bir sanayi bitkisidir. Lisanslı depoculuk ayrıca, üretim, depolama ve pazarlama sistemlerinde yaşanacak aksaklıkların telafi edilebilmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda bu araştırma Şanlıurfa İli lisanslı pamuk depoculuğunda talep tahmini ve Şanlıurfa İline olan etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç sınırlarında ilgili hedef kitle belirlenip yetkilileri ile anket gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma kapsamında 77 kişi firmalarını temsilen demografik sorular ve lisanslı depoculukla ilgili olarak oluşturulan anket sorularına cevaplar vermişlerdir. Katılımcıların cevapları betimsel istatistik yöntemleri ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre katılımcıların çoğunluğu lisanslı depoculuğu duyduğunu fakat yeterli bilgiye sahip olmadığını, bu alanda verilen desteklerden haberdar olmadığını ve lisanslı depoculuk uygulandığında işleri anlamında 'olumlu' yönde bir etki olacağını ifade etmişlerdir. Ayrıca, işletmelerin lisanslı depoculuk hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları, lisanslı depoculuğa güvenmedikleri, verilen teşvikleri yetersiz buldukları, kredi faizlerini yüksek buldukları, ürün fiyatının düşme riski olduğunu düşündükleri saptanmıştır. Ülkemizde pamuk üretim ve ihracatı hedeflenen düzeyde sürdürülebilir olarak varılabilmesi için lisanslı depoculuk sistemi yaygınlaştırılmalı ve etkin olarak kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Cotton is the only plant that has been a part of people's lives from the first day they were born until the last day they died. It is used as raw material in cotton, textile and textile industry containing 100% natural cellulose fibers and in oil industry with its seed containing 17%-25% oil. Cotton, which has strategic importance for our country, is also an industrial plant used as raw material in various fields such as feed and paper industry. Licensed warehousing also compensates for the problems in production, storage and marketing systems. In this context, this study was conducted to estimate demand in licensed cotton warehouse in Şanliurfa province and to examine its effects on Şanliurfa province. For this purpose, the target group was determined and a survey was conducted with the authorities. Within the scope of this research, 77 people gave answers to demographic questions representing their companies and survey questions about licensed warehousing. The answers of the participants were analyzed with descriptive statistical methods. According to the results obtained, the majority of the participants stated that they heard about licensed warehousing but did not have enough information, they were not aware of the support given in this field and they would have a 'positive effect in terms of their jobs when licensed warehousing was applied. In addition, it was found that the enterprises did not have enough information about licensed warehousing, did not trust licensed warehousing, found the incentives given were insufficient, found credit interest rates high, and thought that the product price was a risk of falling. The licensed warehousing system should be expanded and used effectively in order to reach cotton production and exports in our country in a sustainable manner.