Japon manga ve anime sanatı'nın cosplay yansımaları
Cosplay reflections of japanese and anime art
  1. Tez No: 577945
  2. Yazar: İSMAİL PARLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ALSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Clothing Industry, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tarihsel süreci milattan önceki dönemlere dayanan Japon resim sanatı, süreç içinde evrilerek ancak kendi kimliğini asla kaybetmeden yeni dünya düzenine adapte olmaya çalışır. Bu adaptasyon sürecini özünden gelen çizgi roman kültürü manga'ya sadık kalarak oluşan yeni sanat dalı anime ile yapar. Geleneksel yapısını koruyan Japon halkı, 2. Dünya Savaşı'nda yaşadığı hezimetle bir anda kendini çok farklı bir konumda bulur. O artık başka kültürlere de açık olmak durumundadır. Tüm bu olumsuz yaşam koşulları içinde Japon halkının asla bırakmadığı ve kültürlerinin direnişinin simgesi olan manga olgusu, hayatlarındaki yerini daima korumuş ve umut olmaya devam etmiştir. Teknoloji ile birlikte yaşanan gelişmeler, çizgi roman olan mangayı ekranlarda izlenebilir çizgi film olan animeye dönüştürmüş bir yandan da kendi varlığını da korumuştur. Giderek artan ve yaygınlaşan manga ve anime hayranları kendileri ile özdeşleştirdikleri karakterleri, hayal dünyasından çıkarıp, çeşitli kostüm ve makyajlarla gerçek hayata aktarıp cosplay olgusunu yaratmışlardır. Böylece yaşamın tekdüzeliğinden sıyrılarak, çizgi dünyasının kendilerine sunduğu diğer boyutu deneyimlemişler ve bu güzel masalı, giderek artan bir kitle ile paylaşmaya devam etmişlerdir. Türkiye'de özellikle Miyazaki Çizgi Filmleri ile tanınan Manga ve Anime karakterleri çok sevilerek benimsenmişledir. Dünyada bu sevginin bir ifade biçimi olan Cosplay sanatı ülkemizde de beğeni ile uygulanmaktadır. Çeşitli toplantı, fuar ve yarışmalarla zaman içinde yaygın hale gelen bu sanata ilgi duyan kişileri bir araya getirmiştir. Gelişerek daha profesyonel bir anlayışla düzenlenen bu fuar ve toplantılar, sayıları zamanla artan katılımcılar ile birlikte görsel bir şölen halini almaktadır. Düzenlenen dünya çapında organizasyonlarda ülkemizde temsil edilmeye başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Japanese painting, of which historical process traces to Before the Christian Era (BCE) , tries to adjust to the new world order by evolving within the process without losing its identity. It also carries this into effect by means of using anime and staying true to manga which is a comic book culture coming from its own essence. Preserving their traditional structure, Japanese people found themselves in a completely different position after going down in defeat in World War II. Hereafter, that defeat meant that they had to be open to other cultures. Within all of these unfavourable living conditions, the manga phenomenon, which Japanese people never gave up on and was a symbol of the resistance, continued protecting its position and being a hope. Along with the technological developments, while preserving its entity, manga was converted to anime, a type of cartoon watchable on screens. Fans of manga and anime, who are increasing in number and becoming popular gradually, created the cosplay phenomenon through removing the characters that they identify themselves with from the imaginary world and transferring them into the real world with various costumes and makeup. In this way they escaped from the monotony and experienced another dimension that the world of comics offering them. They also continued sharing this beautiful story with an ever increasing mass. Manga and Anime characters, which are known especially with Miyazaki Cartoons, are loved and embraced well in Turkey. Art of Cosplay, which is accepted as a way to express this love around the world, is also practiced in our country admiringly. Making people come together,it also became popular through various conventions,fairs and competitions.