Küresel finansal piyasalarda yatırımcıları etkileyen faktörler ve Türkiye uygulanabilirliği
The factors affecting investors in global financial markets and applicability to Turkey
  1. Tez No: 577979
  2. Yazar: MELTEM AYTEN
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Finansal anlamda küreselleşme, sermaye hareketlerinin dünyanın bütününe yayılması olarak nitelendirebilir. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte dünyayı tek bir finans piyasasına çevirdiğini söylemek de mümkündür. Bilgi ve iletişim teknolojisindeki gelişmeler, dünya çapındaki ülkelerin finansal ulusal kısıtlamalarının kaldırılmasına yönelik uygulamalarıyla birleşince finansal yatırımcılar ve fon kullanıcılar ulusal piyasaların dar sınırlarını aşarak küresel ölçekte işlem yapmaya başlamışlardır. Finansal yatırımcılar gelişmekte olan ülkelerin, gelişmiş ülkelerden daha fazla bir ivmeyle büyümesini beklediklerinden, bu ülkelere doğru bir sermaye akımını gerçekleştirmişlerdir. Gelişmekte olan ülkelere yönelen bu uluslararası sermaye daha fazla seçici, vadeleri daha kısa, daha akışkan, daha spekülatif, daha hareketli ve daha tedirgin bir yapıya bürünmüştür. Özellikle iletişim sektöründe yaşanan hızlı gelişme ile birlikte, bilgisayarların ve dijital enstrümanlarının çok yoğun kullanımı sonucunda piyasalar arasındaki fon akışı kolaylaşırken, fon sahipleri birbirlerine yakın hale gelmişlerdir. Bu durum sermaye hareketlerinin yoğunluğunun yanında çeşitliliğinin de artmasına sebep olmuştur. Bu bağlamda çalışmamızda, küresel yatırımcıların neleri dikkate alarak yatırım kararlarını verdiklerini, gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye'nin rakamlarla bu yatırım akımından ne kadar faydalandığını, yatırımcılar açısından spekülatif bilgilerden uzaklaşmak için dikkate alınan verilerin neler olduğu ve son dönemde revaçta olan kredi derecelendirme kuruluşlarının gerekliliği ve yaptıkları değerlendirmeleri örnekleri ile birlikte açıklayarak güvenirlilikleri irdelenmeye çalışılmıştır. Bu yönüyle çalışmada ele alınan konular literatür çalışması ile birlikte örnek olaylar üzerinden irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization in the meaning of financial can be characterized as spread of capital movements to the whole world. It's also possible to say that the world has turned into a single financial market, especially with the development of technology. Financial investors and fund applicants have begun to trade on a global scale by crossing the narrow boundaries of national markets when developments in information and communication technology combined with practices for the abolition of the financial national restrictions of worldwide countries. Because of the financial investors expect that the developing countries grow with more acceleration than the developed countries, they canalize the capital flow to these countries. This international capital fronted to developing countries has become more selective, shorter term, more liquid, more speculative, more mobile and more anxious. Especially with the rapid advancement in the communications sector as a result of intensive use of computers and digital instruments, the fund flow between the markets becomes easier and fund owners have become close to each other. This leads to rise both density and variety of capital flows. In this context, what global investors make investment decisions taking into account, how much the developing countries and Turkey benefit from these investments with current figures, what data is considered to avoid from speculative information for investors and explain the necessity of recently credit rating agencies and their evaluations with examples and their reliability has been tried to examine in our work. In this aspect, the study based on literature study with case studies.