2007-2008 küresel ekonomik krizin Türk sermaye piyasası etkileri üzerine bir analiz
2007-2008 an analysis on the effects of the global economic crisis on the Turkish capital market
  1. Tez No: 577980
  2. Yazar: YUSUF DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY MÜNYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
2008 yılında meydana gelen ve tüm dünyayı derin bir şekilde etkileyen küresel kriz sonucunda ülke ekonomileri, büyük zararlarla karşı karşıya kalmışlardır. Krizden önce yaşanan canlanma dönemi ve likidite bolluğu sonucunda, ABD başta olmak üzere tüm dünyada kredi bolluğu meydana gelmiştir. ABD konut kredileri piyasasında yaratılan balon giderek büyümeye başlamış ve yaşanan krizin temel sebebi olmuştur. Denetimsiz verilen kredilerin menkul kıymetleştirme yolu ile risklerini diğer piyasalara dağıtması, küreselleşen dünyada krizin çok hızlı bir şekilde yayılmasına neden olmuştur. Özellikle gelişmiş ülkelerin finans piyasaları çok büyük sermaye kayıplarına uğramış, ülkeler büyük finans kurumlarını kurtarmak amacıyla çok büyük miktarlarda likidite desteği sağlamışlardır.
Özet (Çeviri)
As a result of the global crisis that took place in 2008 and which has deeply affected the entire world, the country's economies have suffered huge losses. As a result of the recovery period before the crisis and the abundance of liquidity, credit abundance has occurred all over the world, especially in the USA. The balloon created in the US housing loan market has started to grow and has become the main cause of the crisis. The distribution of unsecured loans to other markets through securitization has caused the crisis to spread very rapidly in the globalizing world. Especially developed countries ' financial markets have suffered huge capital losses and countries have provided huge liquidity support in order to save large financial institutions.