Küresel finans krizinin Türkiye'deki şirketlerin finansal yapılarına etkisi: Bist 30 endeksindeki şirketlerin finansal rasyolarının karşılaştırmalı analizi (2004-2012)
Effects of global financial crisis on companies's financial structures in Turkey: Comparing analysis of companies's financial ratios in Bist30 (2004-2012)
- Tez No: 445891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Temel amacı 2007-2008 yılları arasında ABD'de başlayarak tüm dünyaya yayılan küresel finans krizinin, Türkiye'deki şirketlerin finansal yapılarına ve finansal tablolarına etkisini tespit etmek olan bu araştırma nitel araştırma yöntemleri kullanılarak hazırlanmıştır. Bu çerçevede tezin ilk bölümünde kriz ve ekonomik kriz tanımlamaları, ekonomik kriz özellikleri, krizlerin sınıflandırılmaları ve krizlerin nedenleri açıklanarak, dünyada ve Türkiye'de 1997 – 2011 dönemleri arasında gerçekleşen ekonomik krizler hakkında bilgi verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde 2008 küresel finans krizinin temel nedenleri, G8 ülkelerine etkileri, Türkiye ekonomisine genel ve sektörel etkileri anlatılmıştır. Tezin son üçüncü ve son bölümünde Borsa İstanbul 30 endeksinde yer alan mali kuruluşlar/holdingler ve yatırım şirketlerinin 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 ve 2011 yıllarına ilişkin; hazır değerler, dönen varlıklar, duran varlıklar, ticari borçlar, stoklar, kısa vadeli borçlar, uzun vadeli borçlar, sermaye ve net kar-zarar dönemler itibariyle karşılaştırmalı olarak incelenerek krizden etkilenme dereceleri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda ilgili şirketlerin tümünün küresel krizden etkilendiği ancak etkilenme derecelerinin farklı olduğunun ve likidite unsurlarının sorunlu olarak var olduğu görülmüştür. Araştırmada şirketlerin gelişmekte olan ülke ekonomisi içinde yer aldığı göz önünde bulundurularak, oranların üst ve alt limitleri esneklik göstermiştir. Şirketlerin kriz dönemlerinde verimliliği artırıcı ekstra çalışmalar yaptığı net çalışma sermayesi devir hızı oranlarının incelemesi ile anlaşılmıştır. Araştırma sonucunda 2007-2008 yılları arasında ABD'de başlayarak tüm dünyaya yayılan küresel finansa krizinin, Türkiye'de BİST 30 endeksinde faaliyet gösteren işletmelerin finansal tabloları üzerinde özellikle 2009 yılı boyunca negatif yönde etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Bu anlamda işletmelerin yaşanan finansal krizin etkisiyle likidite sorunları yaşadıkları, kar marjlarının azalırken, üretimlerinin yavaşlamaya başladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Qualitative research methods were used while writing this this survey. Survey determines results of financial crisis, which is started at 2007-2008 in USA, on financial structure and financial ratios of companies in Turkey. At the first chapter of Thesis, crisis and economical crisis definitions, characteristics of economical crisis, classifications of crisis and results of crisis are explained; and informed about economical crisis in Turkey and all around the World between 1997 and 2011. At the second chapter of thesis, basic reasons of 2008 Global Economical Crisis, effects on G8 countries, and general and sectoral effects on Turkey Ecomomy. At the last and third chapter of thesis, effects of crisis on instituations/holdings, which are on the İstanbul Stock Exchange 30 Index, are searched. Used datas are belong to year 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 and about working capital ratio, liquid ratio, currency ratio, ratio of total liabilities to active total, ratio of equity to total liabilities, net working capital, turnover rate, inventory turnover, operating profits and net profits. As a result of research, all companies are effected by crisis. But effects are different and liquidity elements are problematic. Limits of minimum and maximum rates are selected flexible according to developing economies of companies. According to research results on net working capital, companies tried to enhance working efficiency. At the end of the researh, 2007-2008 Global Crisis is effected financial ratios of companies,which are operating in the BIST 30 in Turkey, negatively during 2009. As a result of that, companies had liquidty problems and profits decreased, production is slowed.