Çok kültürlü kişilik ve kimlik imgesinin kültürlerarası iletişime etkilerini belirlemeye yönelik bir uygulama
An application for determining the effects of multicultural personality and identification on intercultural communication
- Tez No: 577982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN KARAVELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Sınırların ortadan kalkmasıyla birlikte kültürlerin birbiriyle etkileşimi kaçınılmaz hale gelmiştir. Toplumlar kozmopolit hale geldiğinden dolayıdır ki iletişim kurabilmenin önemi daha da fazlalaşmış, bireylerin eğitim hayatında, sosyal hayatında ve iş hayatında kendinden farklı kültürden insanlarla karşılaşma olasılığı yükselmiştir. Farklı kültürlerden olup bir araya gelen bireylerin kişilik özellikleri bu noktada önemli rol oynamaktadır. Esnek, iletişime açık, hoşgörülü, dengeli ilişkilerin kurulabilmesi adına bireylere önemli görevler düşmektedir. Öncelikle kişiliğin çok kültürlülüğe açık olması ve zamanla kazanılan kimliğin kültürlerarası iletişimi desteklemesi zorunlu hale gelmiştir. Kendi kültürüne hâkim olan bireyin, diğer kültürlere olan yaklaşımını sürekli olarak geliştirmesi, zorunlu hallerde değişmesi ve yenilenmesi gereklidir. Bunun için kişilik ve kimliğin önemi kültürlerarası iletişimde öne çıkmakta ve vazgeçilmez bir unsur olarak kabul edilmektedir. Kültürlerarası iletişimde, bireylerin ırk, dil, din, milliyet vb. gibi temel unsurlara dikkat ederek yaklaşması ve gerektiğinde ortak bir kültür yaratma çabası içine girmesi gerekmektedir. Oluşacak ortak kültür kişilik ve kimlik gelişimini destekleyerek bireylerin eğitim, sosyal ve iş hayatlarında başarılı olmalarını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Interaction of cultures with each other has become inevitable. As societies become cosmopolitan, the importance of communicating is further enhanced and the probability of individuals encountering different cultural backgrounds in education, social life and business life has increased. Personality characteristics of individuals coming from different cultures play an important role at this point. In order to establish flexible, open, tolerant and balanced relations, individuals have important responsibilities. First of all, it has become obligatory for the personality to be open to multiculturalism and to support intercultural communication. The individual, who has mastered his / her own culture, needs to constantly improve his / her approach to other cultures, change and renew it in compulsory situations. For this reason, the importance of personality and identity is prominent in intercultural communication and considered as an indispensable element. In intercultural communication, individuals' race, language, religion, nationality etc. It should be approached by paying attention to basic elements such as; the common culture that will be created will support the development of personality and identity and ensure that individuals are successful in education, social and business life.