The unhomed self: A postcolonial study of Chimamanda Ngozi Adichie's Half of a Yellow Sun and Zadie Smith's White Teeth
Evsizleştirilen kişilik: Chimamanda Ngozi Adichie'nin Yükselen Güneşin Ülkesinde ve Zadie Smith'in İnci Gibi Dişler romanlarının postkolonyal incelemesi
- Tez No: 673631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAVGAH GHULAM SAEED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, Chimamanda Ngozi Adichie'nin Half of a Yellow Sun ve Zadie Smith'in White Teeth romanlarındaki evsiz benliğe sahip karakterleri araştırmaktadır. Çok kültürlü bir toplumda savaşın etkileri, yabancılaşma veya göçmen deneyimleri gibi fikirler bir evsizlik durumu yaratır. Bir kişi iki kültürün baskılayıcı talepleriyle karıştığında melez bir kişilik ortaya çıkar. İki farklı kişilik arasında kalan kişi nereye ait olduğunu bilemez; kendini farklı bir boşlukta veya yerde arada kalmış hisseder. İki romandaki karakterler kendi anavatanlarında veya çok kültürlü toplumlarında kendilerini evsiz hisseder. Bu tez, bu karakterleri evsizlik ve aradalık kavramları üzerinden analiz etmeyi amaçlamaktadır. İlk bölüm, postkolonyal teori, evsizlik ve melezlik gibi kavramları ele almaktadır. İkinci bölüm Half of a Yellow Sun romanı ile ilgilidir; kimlik çatışmasına ve insani değerlerin nasıl kötü bir şekilde etkilendiğine odaklanır. Sonuç olarak, melez kişiliklerin, çelişkilerin ve kültürel etkilerin oluşumu anlatılmaktadır. Üçüncü bölüm, White Teeth romanını ve çok kültürlü bir toplumda yabancılaşmanın, farklı insanlar tarafından belirtildiği gibi, birçok farklı sonucu olan köklü bir özellik olduğunu inceler. Ayrıca bu bölümde göçmenlerin yaşadığı ırkçılık ve kimlik gibi sorunlar da araştırılmaktadır. Bu çalışma; savaş, şiddet, kimlik sorunları, ayrımcılık ve yabancılaşmanın evsizliğe ve melezliğe yol açan başlıca nedenler olduğunu ortaya koymaktadır. Evsizlik ve melezliğin, insanların savaşlarda ve çok kültürlü bir toplumda ayrımcılıkta karşılaştığı zorluklarda birbiriyle bağlantılı iki unsur olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current thesis investigates the unhomely characters in Chimamanda Ngozi Adichie's Half of a Yellow Sun and Zadie Smith's White Teeth. Ideas such as the effects of war, alienation, or immigrant experiences in a multicultural society create a state of unhomeliness. A hybrid personality emerges when a person is entangled by the pressing demands of two cultures. The person caught between two different personalities does not know where he/she belongs; he/she feels in-between in a different space or place. The characters in the two novels feel unhomely in their own homeland or multicultural society. The present thesis seeks to analyse these characters through the concepts of unhomeliness and in-betweenness. The first chapter deals with postcolonial theory and concepts such as unhomeliness and hybridity. The second chapter deals with Half of a Yellow Sun; it focuses on identity conflict and how human values are affected in a lousy way. As a result, it refers to the formation of hybrid personalities, contradictions, and cultural influences. The third chapter studies White Teeth and how alienation in a multicultural society is a rooted trait with many different implications as stated by different people. In addition, in this chapter, problems such as racism and identity experienced by immigrants are also explored. The study finds that war, violence, identity issues, discrimination, and alienation are the leading causes that led to unhomeliness and hybridity. It is concluded that unhomeliness and hybridity are two interconnected elements in the difficulties people face in wars and discrimination in a multicultural society.