Elektronik sistemler vasıtasıyla optik prensiplerinden yararlanılarak su altında coğrafi konum belirleme yöntemi geliştirilmesi
Developing a method for determining geographic location underwater by using optics principles through electronic systems
- Tez No: 578079
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GAZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada akustik yöntemlere bir alternatif olarak; elektronik sistemler vasıtasıyla, optik prensiplerinden faydalanılarak su altındaki bir noktanın coğrafi konumunun elde edilebileceği bir yöntemin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında; coğrafi konumu bilinen refarans noktasındaki bir ışık kaynağının tasarlanan sistem üzerindeki kamera vasıtasıyla su altında takip edilmesi hedeflenmiştir. Takip işlemi süresince kameranın baktığı yönün trim ve pruva açı bilgileri, dalgıcın bulunduğu derinlik ve referans noktasının coğrafi koordinatı kullanılarak, sistemin bulunduğu coğrafi koordinat bilgileri hesaplanmıştır. Tasarlanan sistemin takip fonksiyonunu sorunsuz bir şekilde yerine getirebildiğini ve sistem ile elde edilen konum bilgisindeki sapma değerlerini gözlemlemek için bir test yöntemi belirlenmiştir. Sistem, belirlenen koşullar altında çalıştırılarak elde edilen trim, meyil ve pruva açıları karşılaştırılmıştır. Son olarak su üstündeki tecrübelerde elde edilen pruva, trim açısı sapma değerleri simüle bir dalışta kullanılmış, sistem tarafından hesaplanan koordinat bilgileri, coğrafi bilgi sistemi yazılımı üzerinde gösterilmiş ve bulunan konumlar arasındaki sapma mesafeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a method for determining geographic location underwater by using optics principles through electronic systems was aimed as an alternative to acoustic technics. Tracking an underwater light source in which geographic location was used as a reference point by a camera system was intended. During the tracking process; pitch and heading angles of the camera system, diver's depth and the reference geographic location were used in order to calculate geographic locations of the system. A test methodology was determined in order to observe the designed system's ability to conduct tracking proccess and the deviation values of the calculated position informations. The designed system was tested in different setups and measured pitch, roll and heading angles were compared. Finally pitch, heading and measured deviation angles were used in a simulated dive to calculate geographic locations. And those geographic locations were marked on a geographic information system to analyse distance deviations between calculated locations.