Türkiye'de perakende sektöründe elektronik ürünlere olan talebin yapay sinir ağı ile modellenmesi
Forecasting the demand of electronic products by artificial neural networks in Turkey retail sector
  1. Tez No: 578121
  2. Yazar: DİDEM VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Şirketlerin başarıları geleceklerini tahmin etmedeki başarılarına bağlıdır. Bu yüzden talep tahmini şirketlerin kısa ve uzun dönemli hedeflerine ulaşmasında rol oynayan önemli bir faktördür. İlgili çalışmada yapay sinir ağları ile talep tahmini konusu ele alınmıştır. Bu bağlamda Türkiye'nin öncü elektronik perakende şirketlerinden birinin 'notebook' ürün grubu için geçmiş dönemlere ait satış verileri kullanılarak yapay sinir ağı ile gelecek dönemler için satış tahminlemesi yapılmıştır. Uygulama sonucunda yapay sinir ağı kullanılarak yapılan modellemede tahmin hataları karşılaştırılarak elde edilen sonuçlara ve değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The success of the companies depends on their success in predicting their future. Therefore, demand forecasting is an important factor that helps companies to reach their short and long term goals. In this study, the problem of demand estimation with artificial neural networks is discussed. In this context, one of Turkey's leading electronic retail companies 'notebooks' product group sales data by using artificial neural network was carried past eras sales forecasting for future periods. As a result of the application of artificial neural network modeling using the estimation errors obtained by comparing the results and evaluations are given.