Integrated logistics applications in global supply chains coordination
Küresel tedarik zinciri eşgüdümünde bütünleşik lojistik uygulamaları
- Tez No: 578120
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
KOBİ'ler ekonominin bel kemiğidir, ancak küreselleşmeden dolayı ortaya çıkan yeni müşteri beklentilerine ayak uydurma çabalarında zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Öte yandan, büyük işletmeler kaynaklarını kullanmakta ve maliyetleri azaltmak ve rekabet avantajı elde etmek için tedarik zinciri yönetimi uygulamalarına yatırım yapar. Ne yazık ki, bu fırsatlara sahip olmadıkları için KOBİ'ler, tedarik zincirlerini yönetirken yalnızca bireysel faydalara odaklanabilirler. Lojistik faaliyetler tedarik zinciri maliyetinin büyük bir bölümünü oluşturduğundan, şirketler çoğunlukla bunları yönetme konusunda çaba sarf etmektedir. Entegre lojistik uygulamaları ve tedarikçi sözleşmeleri, akış koordinasyonu ve bilişim teknolojisi mekanizmaları gibi çeşitli tedarik zinciri koordinasyon mekanizmaları bu konuya çözüm olarak önerilmektedir. Bu araştırma, büyük bir gıda ambalajı üreticisi olan bir firmanın, Avrupalı müşterileri ve lojistik ortakları arasındaki mevcut lojistik süreç haritasını (Ulaştırma Değer Akış Haritalaması yoluyla) ve koordinasyon seviyesini ortaya çıkarmak için bir keşif vaka çalışması olarak hizmet etmektedir. Çalışmanın amacı, gerçek dünyada mümkün olan en iyi koşullarda bile meydana gelen koordinasyon problemlerini anlamak (odak firması, menşe ülkesindeki gıda ambalaj sektörünün liderleri arasında olduğu için) ve KOBİ'leim de faydalanabileceği çözümler önermektir. Çalışma, sorunlara karşı 2 koordineli ve bütünleşik lojistik çözüm çerçevesinin kullanılmasını önermektedir. Bu sorunlar yarı yapılandırılmış görüşmeler, toplantılar, atölyeler ve şirket tarafından sağlanan verilerle belirlenmiştir. Bununla birlikte, zaman sınırları ve veri toplama zorlukları nedeniyle, öneriler tam ağ tasarımı ve maliyetler açısından detaysız kalmıştır. Şirketin çeşitli yönetici pozisyonlarındaki çalışanlar, Likert ölçekli anketlerle önerilen çözümlerin uygulanabilirliği konusundaki görüşlerini paylaşmıştır. Sonuçlar analiz edilip, lojistik ve depolama çözüm ortaklarının verilerinin dahil edilmesiyle ortak optimizasyonun kullanılmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SMEs are considered the backbone of most economies, yet they are facing challenges in their efforts to keep up with new customer expectations emerged from globalization. However, large enterprises utilize their resources and invest in practices such as SCM to reduce costs and evidently gain competitive advantage. Unfortunately, because they don't have these opportunities, SMEs are only able to focus on individual benefits while managing their supply chains. Since logistics activities make up a big part of supply chain cost, companies put their efforts mostly on managing these. Integrated logistics and various supply chain coordination mechanisms such as supplier contracts, flow coordination and IT mechanisms are suggested as solutions to this issue. This research serves as an exploratory case study to reveal the current logistics process map (via Transportation Value Stream Mapping) and coordination level between a large food packaging manufacturer, its European customers and logistics partners. The aim of the study is to understand coordination problems that occur in the real world even in the best possible conditions (since the focal firm is among the leaders of the food packaging sector in its origin country, Turkey) and to propose solutions that are expected to also benefit SMEs. The study suggests utilizing 2 coordinated and integrated logistics solution frameworks to problems. These problems are determined via semi-structured interviews, meetings, workshops and data provided by the company. However, due to time limits and data collection challenges, the suggestions remained in-detailed in terms of the exact network design and prices. Employees in various executive-level positions of the company shared their opinions on feasibility of suggested solutions via Likert scale questionnaires. Results were analyzed and importance of further utilizing joint optimization, via including logistics and warehousing partners' data, is strongly emphasized.