İkinci dil olarak Türkçe öğrenen Suriyeli öğrencilere yönelik kullanılan yaklaşım ve yöntemler
Approaches and methods used for Syri̇an students who learn Turkish as a second language
- Tez No: 578136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL HİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Türkiye, coğrafi konumu gereği göç almaktadır. Türkiye'nin aldığı yoğun göç sonucu, göç edip ülkemizde yaşamını sürdürenlere Türkçe öğretimi yapma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Göçlerle birlikte gelen bireylerin günlük yaşamını devam ettirebilmek için Türkçeye ihtiyaçları bulunmaktadır. Ülkemizin yoğun göç aldığı yerlerden biri de Suriye'dir. Günümüzde göçle gelen Suriyelilere çeşitli kurum ve kuruluşlarda belirli yaş gruplarına Türkçe öğretimi yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ikinci dil olarak Türkçe öğrenen Suriyeli öğrencilere yönelik kullanılan yaklaşım ve yöntemlere ilişkin öğretmen görüşlerini incelemektir. Bu amaçla bu konuda görevli öğreticilerin derslerde yaklaşım, yöntem seçimi ve kullanımı ile ilgili görüşleri üzerinde durulmuştur. Bu amaç doğrultusunda şu sorulara cevap aranacaktır: Türkçe öğreticileri derslerinde hangi yaklaşım ve yöntemleri sıklıkla kullanmaktadır? Türkçe öğreticilerinin 7-12 yaş grubu derslerinde kullanılan yaklaşım ve yöntemlere ilişkin görüşleri nelerdir? Araştırma 2016-2017 öğretim yılında 7-12 yaş ikinci dil olarak Türkçe öğreten 10 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel veri toplama yöntemlerinden görüşmeden yararlanılmıştır. Veriler, içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Elde edilen bulgularda öğreticilerin yaklaşım ve yöntem kavramlarına yeterince hâkim olmadığı, dört temel dil becerisine eşit seviyede süre ayıramadıkları, sıklıkla belirli yaklaşım ve yöntemleri kullandıkları, öğretim sürecinde ve öğrenme ortamında öğrenicilerle ilgili çeşitli sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir. Öğreticilerin, İkinci dil olarak Türkçe öğretirken öğrenicilerinin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir öğretim yaptıkları görülmektedir. Bunun sebebi Suriyelilerin, Türkiye'de günlük yaşamlarını idame etmelerine yardımcı olmaktır. Öğreticilerin materyal eksikliği yaşadığını bilinmekte, öğrenme ortamlarındaki eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir. Öğreticilerin süreçte kapsamlı bir çerçeve programa ihtiyaç duydukları görülmekte, öğreticilere dil öğretimi yaparken kullanabilecekleri yaklaşım ve yöntemlere yönelik hizmet içi eğitim düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Turkey, is a region of migration due to its geographical location. As a result Turkey receive intensive migration, migrated to our country has emerged obligation to make teaching Turkish to those who survive. Individuals who come with migrations need Turkish to continue their daily life. Syria is one of the countries where Turkey receives densely immigration. Today, Turkish education is given to the Syrian refugees certain age groups in various institutions and organizations. The aim of this study is to examine the views of teachers about the approaches and methods used for Syrian students learning Turkish as a second language. For this purpose, the opinions of the instructors in this subject about the approach, selection and use of methods in the courses were emphasized. For this purpose, the following questions will be sought: What approaches and methods do Turkish teachers often use in their classes? What are the opinions of Turkish teachers about the approaches and methods used in the 7-12 age group courses? The research was conducted in the 2016-2017 academic year with the participation of 10 teachers who teach Turkish as a second language. Qualitative data collection methods were used in the study. The data were analyzed by content analysis. According to the findings, it was determined that the teachers did not have enough knowledge about the approach and method concepts, they could not allocate equal time to the four basic language skills, they often used certain approaches and methods, and they experienced various problems related to the learners in the teaching process and learning environment. While teaching Turkish as a second language, it is seen that the instructors are teaching to meet the basic needs of their learners. . The reason for the Syrians, helping them to maintain their daily life in Turkey. It is known that the instructors experience material deficiencies and deficiencies in learning environments need to be eliminated. It is seen that the instructors need a comprehensive framework program in the process and in-service training should be organized for the approaches and methods they can use when teaching language to the instructors.