Çıldırlı Aşık Şenlik'in şiirlerinde ve hikayelerinde geçen kişiler
  1. Tez No: 113099
  2. Yazar: SERAP ATAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENSAR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Anadolunun çeşitli yörelerinde bugün bile varlığını devam ettiren gerek kendi şiirlerini gerekse başkalarının şiirlerini, halkın coşkusunu, heycanını duygularını yani yaşamını saz eşliğinde dile getiren saz şairlerine rastlanmaktadır. Halkın dili olan Aşık Şenlik de bu ozan geleneğini XIX. yüzyıl saz şairlerindendir. Âşık Şenlik' in edebi kişiliğinin oluşmasında çevresindeki din adamlarından dinlemiş olduğu dini hikayelerin, menkibelerin ve efsanelerin büyük bir etkisi olduğu görülmektedir. Bu nedenle eserlerinde geçen şahısların büyük bir çoğunluğu dini hüviyeti olan şahıslardır. Âşık Şenlik' in şiirlerinde ve hikayelerinde birçok isim geçmektedir. Şenlik bu kişileri İslam inanışı içersindeki fonksiyonlarına göre değerlendirmiştir. Çalışmamıza esas aldığımız kaynak kitapta Âşık Şenlik' in 150 kadar şiiri vardır. Ancak biz tezimin konusu doğrultusunda 100 şiir üzerinde inceleme yapabildik. İncelediğimiz kişileri fonksiyonlarına göre sekiz başlık altında topladık. Yaptığımız çalışma sonucunda ozanın işlediği şahısları fiziksel fonksiyonlarından ziyade toplumsal rolleriyle elde aldığını gördük.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Today, still there are the 'saz' poets, which express both their own poems and the others 'poems, the enthusiasm, the sensation and the feeling of the public that is the life of the public, in different palaces of Anatolia“Aşık Şenlik”, who is the lenguage of the public is the“saz”poets of the tradition of this wondering minstrel in 19. Century.lt is seen that the religius stories,histories which are listened by the religion men have been effective in the development of his literary personalitiy.So most of the people who are used in his works have religious identity. A lot of names are used in the poems and the stories of“Aşık Şenlik”.Şenlik has evaluated these people according to the functions of them in belief of İslam. In the source book which we examined there are 150 poems of“Aşık Şenlik”. But We have worked on a hundred of these poems about the subject of our thesis. We collected These people that we examined according to their function in eight titles. So by this study we saw that the wondering minste'Aşık Şenlik has used the social rules of the people, that are used in his poems by him,instead of their physical functions.