Elma sirkesi ilavesinin yüksek nemli fermente mısırın aerobik stabilite özellikleri üzerine etkisi
Effects of apple vinegar supplementation on aerobic stability parameters of fermented high moisture corn
- Tez No: 578186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN AĞMA OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma elma sirkesi ve sodyum diasetat ilavesinin yüksek nemli fermente mısır silajının aerobik stabilite özelliklerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, sodyum diasetat ve elma sirkesi olarak iki farklı katkı maddesinin %0, 0,5 ve 1 olacak şekilde üç farklı dozunun, oda ve inkübatör koşullarında etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın materyalini yaklaşık 120 gün süre ile depolanmış nem içeriği %62 olan fermente dane mısır (danesi kırılmış) oluşturmuştur. Silaj örnekleri her muamele grubunda 3'er tekerrür olmak üzere aerobik stabilite testine tabi tutulmuştur. Aerobik stabilite, pH, kuru madde (KM), laktik asit (LA), suda çözünebilir karbonhidrat (SÇK), amonyağa bağlı nitrojen (NH3-N), LAB, maya ve küf sayımları 0, 2., 4., 7. ve 12. günlerinde örnekler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bunlara ilaveten, T200IR marka termal kamera ile fermente nemli mısır örneklerinde görüntüleme yapılmış ve elde edilen veriler ThermaCAM software programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of apple vinegar and sodium diacetate supplementation on the aerobic stability of high moisture fermented corn. In the study, the effect of three different levels (such as 0, 0.5, 1.0%) of sodium diacetate and apple vinegar supplementation to fermented high moisture corn in room and incubator conditions were investigated. The material of the study was fermented grain corn (rolled grain) with 62% moisture content stored for about 120 days. Silage samples were subjected to aerobic stability test with 3 replicates for each treatment group. Aerobic stability, pH, dry matter (DM), lactic acid (LA), water-soluble carbohydrate (WSC), ammonia-dependent nitrogen (NH3-N), LAB, yeast and mold counts at 0, 2, 4, 7 and 12 days were analyzed. In addition, samples were displayed in the T200 IR brand thermal camera and the data were evaluated in the ThermaCAM software program.