Fonksiyonel gıda olarak spirulina takviyeli elma sirkesinin antidiyabetik potansiyeli
Antidiabetic potential of apple cider vinegar with spirulina as a functional food
  1. Tez No: 1014207
  2. Yazar: SELİNAY DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN TOKATLI DEMİROK, PROF. DR. SEYDİ YIKMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Diyabet, dünya çapında artan yaygınlığıyla kronik bir halk sağlığı sorunudur. Bu bağlamda, fonksiyonel gıdalar, biyoaktif bileşik içerikleri sayesinde kronik hastalıkların önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, yüksek besin değeri ve biyolojik aktivitesiyle bilinen Spirulina'yı elma sirkesine ekleyerek fonksiyonel bir ürün geliştirmeyi ve ürünün antidiyabetik potansiyelini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada, Spirulina ile zenginleştirilmiş elma sirkesi (AV-US+SP) örneklerinin optimum formülasyonunu belirlemek için yanıt yüzey yöntemi (RSM) kullanılmıştır. Optimizasyondan elde edilen örneklerin renk, koku, tat ve genel beğenilirlik açısından duyusal özellikleri değerlendirilmiş ve Spirulina ilavesinin genel beğenilirlik üzerinde özellikle olumlu bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Fizikokimyasal ve fonksiyonel analizler sonucunda, ultrason tedavisi ve Spirulina takviyesinin örneklerin toplam fenolik içeriğini (TPC) ve toplam flavonoid içeriğini (TFC) artırdığı ve antioksidan kapasitesini (DPPH) iyileştirdiği belirlenmiştir (p<0,05). Ayrıca, elma sirkesi örneklerinin antimikrobiyal aktivite gösterdiği ve uygulanan işlemlerin etkinliğinin hedef mikroorganizmaya göre değiştiği belirlenmiştir. Antidiyabetik potansiyeli değerlendirmek için yapılan α-amilaz ve α-glukozidaz enzim inhibisyon analizleri sonucunda, ultrasound uygulaması ve Spirulina takviyesinin birlikte uygulanmasının enzim inhibisyon kapasitesini artırdığı belirlenmiştir (p<0.05). Bulgular, Spirulina ile zenginleştirilmiş ve ultrasound ile işlenmiş elma sirkesinin, gelişmiş antioksidan ve antidiyabetik özelliklere sahip fonksiyonel bir ürün olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a chronic public health problem with increasing prevalence worldwide. In this context, functional foods play an important role in the prevention of chronic diseases thanks to their bioactive compound content. This study aimed to develop a functional product by adding Spirulina, known for its high nutritional value and biological activity, to apple cider vinegar and to evaluate the product's antidiabetic potential. In this study, the response surface method (RSM) was used to determine the optimum formulation of apple cider vinegar (AV-US+SP) samples supplemented with Spirulina. The sensory characteristics of the samples obtained from the optimization were evaluated for color, odor, taste, and overall likeability, and it was determined that the addition of Spirulina had a particularly positive effect on overall likeability. As a result of physicochemical and functional analyses, it was determined that ultrasound treatment and Spirulina supplementation increased the total phenolic content (TPC) and total flavonoid content (TFC) and improved the antioxidant capacity (DPPH) of the samples (p<0.05). Furthermore, it was determined that apple cider vinegar samples exhibited antimicrobial activity, and the effectiveness of the treatments varied by target microorganism. As a result of α-amylase and α-glucosidase enzyme inhibition analyses performed to evaluate the antidiabetic potential, it was determined that the combined application of ultrasound treatment and Spirulina supplementation increased the enzyme inhibition capacity (p<0.05). The findings indicate that apple cider vinegar enriched with spirulina and treated with ultrasound can be considered a functional product with enhanced antioxidant and antidiabetic properties.