Akut miyeloid lösemi hastalarında mikroRNA–210 Ve BCL–2 ekspresyon seviyelerinin sitogenetik bulguları ile karşılaştırılması
Comparison of microRNA-210 and BCL-2 expression levels with cytogenetic findings in acute myeloid leukemia patients.
- Tez No: 578189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GEZEN AK, PROF. DR. AYHAN DEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Akut Miyeloid Lösemi'nin başlaması ve ilerlemesinde mikroRNA'lar önemli rol oynamaktadır. mikroRNA-210'un AML'nin prognozuna etkisi ve AML gelişimdeki etki ettiği yolaklar araştırılan bir konudur. Çalışmamızda AML hastalarında miRNA-210 ve BCL-2'nin ekspresyonlarının prognoza etkisini ve birbirleriyle korelasyonunu incelemekle birlikte sitogenetik bulgularla bu verileri karşılaştırmayı amaçladık.Elde ettiğimiz verilere göre AML hastalarının kemik iliği materyalinde artmış miR-210 ekspresyonunun BCL-2 ekspresyonun artışı ile korele olduğu görülmüştür. Bulgularımız AML'de miR-210'un BCL-2 ekspresyonunu hedefleyerek apoptoza etki ettiğini düşündürmektedir. Ayrıca miR-210'un hastalığın tanı ve tedavisinde biyobelirteç olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Sitogenetik bulgularımız da aşırı miR-210 ve BCL-2 ekspresyonunun kötü prognoza etkisini destekler niteliktedir. Bu verilerin ışığında AML'de miR-210'un BCL-2'yi etkilediğini düşündüğümüz apoptoz mekanizmasının aydınlatılmasına ihtiyaç vardır. Sonuçların uygunluğunun belirlenebilmesi için yüksek sayıda hasta grubu ve daha kapsamlı testlerin yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs play an important role in the initiation and progression of Acute Miyeloid Leukemia. The effect of microRNA-210 on the prognosis of AML and its pathways in the development of AML is a research topic. In this study, we aimed to compare the affects of miRNA-210 and BCL-2 expression on prognosis and correlate with each other, and to compare these data with cytogenetic findings. Our findings shows that in AML patient's bone marrow materials, miR-210 expression is increased and it's correlate with BCL-2 expression increase. According to our data, miR-210 effects apoptosis by targeting to BCL-2 expression in AML. It also shows that miR-210 can be used as a biomarker in the diagnosis and treatment of the disease. Our cytogenetic findings also support the effect of excessive miR-210 and BCL-2 expression on poor prognosis. Based on these data, there is a need to clarify the mechanism of apoptosis, which we think miR-210 affects BCL-2 in AML. In order to determine the suitability of the results, it is thought that a large number of patient groups and more comprehensive tests should be performed.