Fen bilgisi öğretmen adaylarının epistemolojik inançlarıyla sorgulamaya dayalı fen öğretimi inançları, bilimsel tutumları ve akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between pre-servi̇ce science teachers' epistemological beliefs, teaching science as inquiry beliefs scientific attitudes, and their academic achievement
- Tez No: 578206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YENİLMEZ TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada fen bilgisi öğretmen adaylarının epistemolojik inançlarıyla sorgulamaya dayalı fen öğretimi inançları, bilimsel tutumları ve akademik başarıları arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 6 farklı devlet üniversitesinde fen bilgisi öğretmenliği programında öğrenim gören 329 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırma nicel araştırma paradigmasında olup tarama modelindedir. Veriler, Epistemolojik İnanç Ölçeği, Araştırma Tabanlı Fen Öğretimi Öz Yeterlilik Ölçeği ve Bilimsel Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler, betimsel ve çıkarımsal istatistiksel analizler yoluyla incelenmiştir. Araştırmanın her bir değişkeni için, minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma değerlerini içeren betimsel analizler gerçekleştirilmiş, ortalama değerlerin cinsiyete göre değişip değişmediğini incelemek amacıyla 'bağımsız örneklemler için t-testi' analizi yapılmıştır. Değişkenler arası ilişki olup olmadığı 'Pearson moment çarpım korelasyonu' ile test edilirken, öğrenmenin çabaya bağlı olduğuna dair inancın, öğrenmenin yeteneğe bağlı olduğuna dair inancın ve tek bir doğrunun olduğuna dair inancın, araştırma tabanlı fen öğretimi inancını, bilimsel tutumu ve akademik başarıyı yordama gücü çoklu regresyon analizleri ile incelenmiştir. Bulgular, fen bilgisi öğretmen adaylarının öğrenmenin çabaya bağlı olduğuna inandıklarını, kız ve erkek öğretmen adayları arasında öğrenmenin yeteneğe bağlı olduğu dair inanç boyutunda istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğunu ve öğrenmenin çabaya bağlı olduğuna dair inanç, öğrenmenin yeteneğe bağlı olduğuna dair inanç ve tek bir doğrunun olduğuna dair inanç değişkenlerinin araştırma tabanlı fen öğretimi öz yeterlilik inancındaki değişimin %33'ünü açıkladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships between pre-service science teachers' epistemological beliefs, science teaching beliefs, scientific attitudes and their academic achievements. The study is designed as a survey research and the sample consisted of 329 science teacher candidates from 6 different state universities. Data were collected using Epistemological Beliefs Questionnaire, Teaching Science as Inquiry Instrument and Scientific Attitude Scale. Data were analyzed through descriptive and inferential statistical analyzes. For each variable of the study, descriptive analyzes including minimum, maximum, mean and standard deviation values were performed, and independent samples t-test was conducted to examine whether the mean values change significantly with respect to gender. The relationships between the variables of the study were tested by Pearson moment-product correlation, while the power of the belief that learning depends on effort, the belief that learning depends on ability and the belief that there is a single truth, to predict teaching science as inquiry, scientific attitude and academic achievement were tested by multiple regression analyses. According to the findings of the study, science teacher candidates believed that learning depends on effort, and that there was a statistically significant difference between males and females in the belief that learning depends on ability. Multiple regression analyses showed that the belief that learning depends on effort, the belief that learning depends on ability and the belief that there is a single truth explained 33% of the variance in teaching science as inquiry.