Çevre okuryazarlığı kapsamında geliştirilen materyallerin öğretmen adaylarının çevre okuryazarlık ve epistemolojik inanışlarına olan etkisi
The effect of materials developed in the scope of environmental literacy on environmental literacy and epistemologi̇cal beliefs
  1. Tez No: 593223
  2. Yazar: AYŞE SONEKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; fen bilimleri öğretmen adaylarının çevre bilimi dersi kapsamında geliştirilen materyaller ve etkinliklerin, çevre okuryazarlık düzeylerine ve epistemolojik inançlarına olan etkisinin incelenmesidir. Yapılan çalışmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2017-2018 eğitim-öğretim yılı içerisinde Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Çevre Bilimi dersi alan 3. Sınıf öğrencisi 57 kişiden ölçekleri dolduran 40 kişi üzerinde ön-test ve son-test uygulaması yapılarak gerçekleştirilmiştir. 10 kişiden oluşan heterojen bir grup oluşturularak, yarı yapılandırılmış açık uçlu sorular sorulup nitel analizleri yapılmıştır. Öğrencilerin çevre okuryazarlık düzeylerini belirlemek amacıyla kişisel bilgi formu, çevre bilimi başarı testi, çevre yönelik duyuşsal eğilimler ölçeği, çevreye yönelik sorumlu davranış ölçeği ve genel epistemolojik inanış ölçeği olmak üzere 4 bölümden oluşan“Çevre Okuryazarlığı Anketi”ve ''Epistemolojik İnanış Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS-21 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Çevre okuryazarlığı kazandırmada alt boyutları olan çevre bilgisi, çevreye yönelik duyuş, davranış ve bilişsel beceri de anlamlı bir fark saptanmış olup, epistemolojik inançlarında anlamlı bir değişim gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study impact of materials and activities developed within the scope of science teacher candidates' environmental science lesson on their environmental literacy levels and epistemological bliefs. Quasi-experimantal design was used in this study. This study was carried out with 40 out of 57 third grade students who study at Adıyaman University, Faculty of Education and take the course of Environmental Science in 2017-2018 Educational Year by prestest and postest design. Qualitative analyses were made by grouping ten heterogenous people and asking semi structured open ended questions.With a view to identify students' environment literacy level“Environmental Literacy Questionnaire”and“Epistemological Belief Scale”composing four parts, personal knowledge form, environmental science achievement test, affective tendency scale to environmental, responsible behaviour scale to environmental and general epistemological belief scale were used. Analysis of data were made by SPSS-21. A significant difference was identified in environmental information that has lower dimensions in gaining environmental literacy, affection, behaviour and cognitive skills to environmental. An important difference was also identified in epistemological beliefs.