Melancholy as an aspect of third world literature
Üçüncü Dünya Edebiyatı Unsuru Olarak Melankoli
- Tez No: 578205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KEMAL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez boyunca öncelikle Üçüncü Dünya kategorisinin tutarlılığı sorgulanmış, arkasından bu kategoriye koyulan ülkelerden üçü seçilerek tarihleri hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra Fredric Jameson'ın tartışmalı Üçüncü Dünya edebiyatlarının ulusal alegoriler olduğu ve Ahmad Aijaz'ın karşıt görüşleri de temele alınarak Türkiye'den Aslı Erdoğan'ın Mucizevi Mandarin ve Orhan Pamuk'un Kara Kitap kitapları, Israil'den Ayelet Gundar-Goshen'in Aslanları Uyandırmak romanı, İran'dan da Sadık Hidayet'in Kör Baykuş novellası incelemeye tabi tutulmuştur. Neticede homojen bir Üçüncü Dünya Edebiyatı'nın varlığından söz etmenin doğru olmadığı, bireye ait oluşuyla“birinci dünya”kavramı addedilen melankolinin üçüncü dünya edebiyatında da kolaylıkla izlenebildiği ki böylece Fredric Jameson'ın teorisindeki tutarsızlığın ortaya çıktığı, her kitabın kendi benzersizliğine sahip olduğu, ancak kategori olarak her ne kadar provokatif olsa da Üçüncü Dünya diye bir yerin varlığının inkâr edilemeyeceği ancak bir metnin Üçüncü Dünya edebiyatına ait olmasının, fazladan bir nitelikten öteye geçemeyeceği iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first the consistency of the category of Third World is questioned, and then three countries thought to belong this category is chosen, and after a brief information about the histories of these countries, in the base of Fredric Jameson's controversial theory about the Third World literature's being necessarily national allegories and Ahmad Aijaz's anti-thesis, Aslı Erdoğan's book Mucizevi Mandarin and Orhan Pamuk's novel The Black Book from Turkey, Ayelet Gundar-Goshen's novel Waking Lions from Israel and Sadık Hidayet's novella The Blind Owl from Iran are examined. As a result it is claimed that to mention a homogenized Third World literature would be incorrect, melancholy as a“First World”notion belonging to individual can be found in the third world literature which shows the inconsistency in Fredric Jameson's theory, and every text has its own uniqueness, but however provocative it is, it is not possible to deny the existence of a place called the Third World but for a literary text, to belong the Third World literature can only be an additional quality of it.