Hemodiyaliz hastalarında kardiyak repolarizasyon belirteçlerinin klinik bulgularla ilişkisi
The relation of cardiac repolarization parameters with clinical findings in hemodialysis patients
  1. Tez No: 578217
  2. Yazar: SUNA KALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ERKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Kronik hemodiyaliz (HD) hastalarındaki yüksek mortalitenin en önemli nedeni kardiyovasküler hastalıklardır (KVH). Bu ölüm oranının önemli bir kısmı ölümcül kardiyak aritmilerdeki ani kardiyak ölümden kaynaklanmaktadır. Kardiyak aritmiler için potansiyel riski belirlemek açısından elektrokardiyogramda (EKG) ventriküler repolarizasyon parametreleri faydalı olabilmektedir. Bu repolarizasyon belirteçleri EKG'de QT intervali, düzeltilmiş QT intervali (QTc), T peak-end (Tp-e) intervali, Tp-e/QT ve Tp-e/QTc ölçümleridir. Bu çalışmada amacımız, HD hastalarında EKG'de ventriküler repolarizasyon ölçütlerini değerlendirmek ve bu ölçümlerin klinik ve biyokimyasal bulgular ile olası ilişkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya kronik HD programında olan 131 erişkin hasta ve 49 sağlıklı birey dahil edildi. Çalışmaya alınan bütün hastaların demografik özellikleri, komorbid hastalıkları, sistolik kan basıncı (SKB) ve diyastolik kan basıncı (DKB) değerleri, kullandıkları ilaçlar, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, ürik asit, parathormon (PTH), hemoglobin, albumin düzeyleri kaydedildi. EKG kayıtları alındı. EKG'de QT ve Tp-e ölçümleri yapıldı. Tp-e / QT ve Tp-e / QTc oranları hesaplandı. QTc'yi hesaplamak için Bazett'in formülü (QT / √RR) kullanıldı. HD grubunda diyaliz süresi ve Kt/V (Daugirdas diyaliz yeterliliği) de kaydedildi ve rutin HD seansından önce EKG kayıtları ile birlikte biyokimyasal inceleme için kan örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiovascular disease (CVD) is the most important cause for mortality in chronic hemodialysis (HD) patients. A significant part of this mortality is due to sudden cardiac death from fatal cardiac arrhythmias. Ventricular repolarization parameters on the electrocardiogram (ECG) may be useful in detecting the potential risk for cardiac arrhythmias. These repolarization parameters on the ECG include; QT interval, corrected QT interval (QTc), T peak-end (Tp-e) interval, Tp-e/QT and Tp-e/QTc. In the present study, our objective was to evaluate ventricular repolarization parameters on ECG and to investigate their possible relationships with clinical and biochemical findings in HD patients. Materıals and methods: The study included 131 adult patients on maintenance HD, and 49 healthy individuals. Demographics, co-morbidities, systolic and diastolic blood pressure (SBP and DBP) readings, medications, and levels of calcium, phosphorus, magnesium, uric acid, parathyroid hormone (PTH), hemoglobin, and albumin were recorded for all subjects included in the study. ECG recordings were taken. QT and Tp-e interval measurements were made on ECG. Ratios of Tp-e/QT and Tp-e/QTc were calculated. Bazett's formula (QT/√RR) was used to calculate the QTc. In the HD group, duration of dialysis and Kt/V (Daugirdas dialysis adequacy) were also recorded, and blood samples for biochemical investigation were taken along with the ECG recordings prior to routine HD session.