ST elevasyonlu miyokard infarktüsü hastalarında mortalite risk skorlamalarının, koroner arter hastalığı yaygınlığı ve ciddiyetini değerlendirmede kullanılan syntax skoru ile karşılaştırılması
Comparison of mortality risk scores and syntax score used to evaluate the severity of coronary artery disease in stemi patients
- Tez No: 578218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM TOPCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Koroner arter hastalığı (KAH) özellikle de Akut Koroner Sendrom (AKS) ,dünyada ve ülkemizde en önde gelen ölüm sebebidir. Klinik olarak doğru tanı, uygun tedavi seçimi ve prognoz tayini oldukça önemlidir ve bu amaçla risk skorlamaları geliştirilmiştir. Biz kliniğimizde STEMI'de mortaliteyi değerlendirmek için sık kullanılan risk skorlamalarının koroner arter hastalığı yaygınlığı ve ciddiyetini tahmin etmedeki yerini değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Metod: Çalışma grubumuz olan koroner anjiografi yapılmış 293 STEMI hastasının (235'i erkek; ortalama yaş 61,6 ± 12,6) mortalite tahmini için GRACE, TIMI, ZWOLLE, PAMI, CADILLAC risk skorları hesaplandı. Koroner arter hastalığı ciddiyeti ve yaygınlığı değerlendirmek için SYNTAX skoru hesaplandı. Syntax skoru
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Coronary artery disease (CAD), especially Acute Coronary Syndrome (ACS), is the leading cause of death in the world and in our country. Clinically correct diagnosis, appropriate treatment selection and prognosis determination are very important and risk scores have been developed for this purpose. In our clinic, we aim to evaluate the role of risk scores commonly used to evaluate mortality in STEMI in predicting prevalence and severity of coronary artery disease. METHODS: In our study group, GRACE, TIMI, ZWOLLE, PAMI, CADILLAC risk scores were calculated for mortality estimation for 293 STEMI patients (235 male; mean age 61.6 ± 12.6 years) who underwent coronary angiography. SYNTAX score was calculated for evaluate the severity and prevalence of coronary artery disease. Patients with a Syntax score