The 2011 Libyan Civil War: From the four - decade Qaddafi rule to the French - led NATO intervention
2011 Libya Sivil Savaşı: Kırk yıllık Kaddafi iktidarından Fransa liderliğindeki NATO müdahalesine
- Tez No: 421791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAUL ANDREW WILLIAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez hem bir devrimin hem de dış müdahalenin gerçekleşmesi bakımından istisnai bir vaka olan 2011 Libya sivil savaşını nitel içerik analizine dayanan tarihsel bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, bu tez kriz ortaya çıkmadan önce ve sonra olmak üzere, Libya'da meydana gelen olayları daha derin bir şekilde inceler, ayrıca ayaklanmanın arkasında yatan iç sebepleri ve sonrasında sivil savaşa evrimini; 'koruma sorumluluğu' doktrini kapsamında Libya'daki krize verilen uluslararası cevabın eksikliklerini ve aşırılıklarını, bunun yanı sıra, doktrinin gelecekte tekrar kullanılıp kullanılamayacağını ve son olarak Fransa'nın Libya sivil savaşına nasıl müdahil olduğu ile Fransa milli çıkarlarının Libya halkının gerçek bir devrim mücadelesi vermesinin önüne geçmesi meselesini analiz eder.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the exceptional case of the 2011 Libyan civil war, in which both a revolution and a foreign intervention took place, from a historical perspective based mainly on qualitative content analysis. In this regard, this thesis takes a deeper look at the events unfolding in Libya before and after the crisis erupted as well as analyzes the internal reasons behind the uprising and then its evolution into a civil war, the limits and excesses of the international response to the crisis in Libya within the context of the 'responsibility to protect' doctrine and its possible future uses, and lastly, the way in which France was involved in the Libyan civil war and how the French national interests curtailed the Libyan peoples' efforts for a true revolution.