Selçuklu tarihi boyunca ortaya çıkan Türkmen isyanları
Turkmen rebellions that emerged during the Selcuk history
  1. Tez No: 578267
  2. Yazar: TÜRKAN GÖKÇE TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İlk olarak Çağrı Bey döneminde Anadoluya akın yaparak gelen Türkmenler, Büyük Selçuklu Devleti'nin kuruluşundan sora büyük kitleler halinde Anadolu'ya akın etmişler ve 1071 Malazgirt Savaşından sonra Anadolu'nun Türk yurdu haline gelmesinde etkin rol oynamışlardır. 1243 Kösedağ bozgunu ile Moğol önünden kaçan Türkmenler bu akınların devamını oluşturmuştur. Bu Türkmenler hem Büyük Selçuklu Devletinin hem de Türkiye Selçuklu Devleti'nin kuruluşunda etkin rol oynamışlardır. Daha sonra bu Türkmenler devlet kademelerinden uzaklaştırılmışlar ve bu durum onların devlete karşı kırgınlık duymalarına sebebiyet vermiştir. Bundan dolayı Türkmenler, devlete karşı ayaklanarak bağımsızlık hareketlerine başlamış ve devletin sarsılmasına neden olup yıkılmasını tetiklemişlerdir. Bu Türkmenler daha sonra çeşitli nedenlerle Selçuklu Devletine karşı isyangirişimlerinde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The first Turkmen who flocked to Anatolia during the period of Çağrı Beg, flocked to Anatolia in large masses after the foundation of the Great Seljuk State and played an active role in the transformation of Anatolia into a Turkish homeland after the 1071 Malazgirt War. The Turkmens who escaped from the front of the Mongols with the defeat of Kösedağ in 1243 formed the continuation of these raids. The Turkmens plaved an active role in the establishment of boththe Great Seljuk and Turkey Seljuk. Later on, these Turkmens were removed from the state levels and caused to be disgruntled. Therefore, the Turkmens began to rise up against the state and started independence movements and caused the state to be shaken and triggered its collapse.