Otel işletmelerinde örgütsel demokrasi algısının örgütsel vatandaşlığa etkisinde örgütsel bağlılığın rolü: Kapadokya örneği
The role of organizational commitment in the effect of organizational democracy perception on organizational citizenship in hotel businesses: Case of Cappadocia
  1. Tez No: 578307
  2. Yazar: YASİN GÜNDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ŞAHİN PERÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı turizm sektöründe faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışanların örgütsel demokrasi algılarının örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılıklarının aracılık rolünün olup olmadığını belirlemektir. Bu bağlamda Nevşehir ilinde faaliyette bulunan 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmeleri çalışanları üzerinde anket tekniği ile veri elde edilmiştir. Verilerin analizinde çeşitli bilgisayar paket programları ile beraber yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucu elde edilen bulgular eşliğinde örgütsel demokrasi değişkeninin, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık değişkenleri ile ilişkili olduğu ve örgütsel bağlılık değişkeninin örgütsel demokrasi ile örgütsel vatandaşlık arasındaki ilişkiye kısmi aracılık ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the organizational commitments of the employees working in four and five star hotels operating in the tourism industry have a mediating role in the effect of their organizational democracy perceptions on their organizational citizenship behaviors. In this context, data were obtained via questionnaire application on employees of 4 and 5-star accommodation enterprises in Nevşehir province. In the analysis of the data, structural equation model was used in addition to various computer package programs. With the findings obtained from the analysis of the data, it has been found that the organizational democracy variable is associated with organizational commitment and organizational citizenship variables, and the organizational commitment variable has partially mediated the relationship between organizational democracy and organizational citizenship.