Suriye'den sığınmacılara yönelik kent güvenliğine ait risk algılarının incelenmesi
Examining the perception of risk of the effects of Syrian refugees to public security
  1. Tez No: 578320
  2. Yazar: MELİHA SÜMEYRA TOPALAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL MUTİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde kent problemlerinin başında güvenlik sorunu gelmektedir. Sanayileşme sonucu büyüyen kentler ve artan kentli sayısı ile beraber toplum yapısı giderek karmaşık bir hal almış bunun sonucunda güvenlik problemleri artmıştır. Doğal nüfus artışı ve kırdan kente olan iç göçler dışında kentte nüfusu arttıran diğer bir olay ise dış göçtür. Bu çalışmada güvenlik olgusu göç ve kent güvenliği ilişkisi kapsamında incelenmiştir. Bilindiği üzere Türkiye 2011'den beri ülkesi iç savaş halinde olan 3,5 milyondan fazla Suriye'den kaçarak Türkiye'ye gelen sığınmacıya ev sahipliği yapmakta ve transit ülke görevi görmektedir. Buradan hareketle geçicilikten kalıcılığa doğru evrilen Suriyeli sığınmacıların kentlerde sayılarının her geçen gün artması hem kentlerde hem de yerel halkla aralarında sorunlar çıkmasına neden olmuştur. Çalışmada bu kapsamda sığınmacıların kent güvenliğine ait risk algıları araştırılmış, kentte güvenliği etkileyen unsurlar ile sağlık, barınma, eğitim, istihdam ve uyum sorunu yaşayan Suriyeli sığınmacılar arasında suç teorileri ile sosyolojik açıdan bağlantı kurulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ilk üç bölümünde literatür taraması yapılarak göç kuramlarına, suç teorilerine, göç ve kent güvenliğiyle ilgili araştırmalara yer verilmiştir. Suriyeli sığınmacıların kentteki sorun alanları analiz edilmiş bu sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde bu amaç doğrultusunda İstanbul ilinde 115 Türk vatandaşı ile gerçekleştirilen derinlemesine mülakat yöntemine dayanan görüşmeler ve bu görüşmelerden elde edilen bulgular yer almaktadır. Çalışma tartışma ve öneriler bölümü ile sonlanmaktadır. Literatürde kent güvenliği, göç ve uyumu içeren kapsamlı bir sosyolojik araştırma eksikliği bulunmaktadır. Göç sürecinin iyi yönetilebilmesi için çok boyutlu ve çözüm odaklı bir araştırmanın bu eksikliğe katkıda bulunacağını umuyorum. ANAHTAR KELİMELER: Göç, Suriye'den Sığınmacılar, Kent Güvenliği, Suç Teorileri
Özet (Çeviri)
Public security is one of the most important problems of today's cities. As a result of industrialisation, expanding cities and growing number of citizens have created a complex social structure and it led to increasing security problems. Apart from natural increase in population and rural-to-urban immigration, external migration is another reason of increasing population in cities. In this study, public security was examined in terms of relationship between immigration and public security. As is known, Turkey has been both host country to more than 3,5 million Syrian refugees who fled from war in their homeland and country of transit since 2011. Growing number of Syrian immigrants whose status was already evolved to permanent led to many problems in the cities and between citizens and immigrants. In this study, the risk perceptions of Syrian refugees to public security is examined and connections are investigated between the factors that effects public security and Syrians who have health, housing, education, employment and adaptation problems in terms of sociological aspects using crime theories. In three chapters, literature research is conducted and immigration theories, crime theories, studies and reports on immigration and public security are mentioned. Problem areas of Syrians in cities are analysed and solutions to these problems are offered. Fourth chapter consists of in- depth interview conducted with 115 Turkish citizens in İstanbul and its findings. Study will end with discussion and suggestions part. Sociological researchs on public security, immigration and adaptation lack in academical literature. It is hoped that our multi-dimensional and solution-focused research would fill this gap. KEYWORDS: Immigration, Syrian Refugees, Public Security, Crime Theories