The foreign policy objectives of Saudi Arabia and Iran in Indonesia
İran'ın ve Suudi Arabistan'ın Endonezya'daki dış politika hedefleri
  1. Tez No: 578325
  2. Yazar: MUHAMMAD RAVI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OTHMAN ALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, İran'ın ve Suudi Arabistan'ın Endonezya'daki dış politika hedeflerini ve bu ilişkilerin hem hükümetin kararlarını hem de insanları nasıl etkilediğini anlamayı amaçlamaktadır. İran ve Suudi Arabistan'ın dış politika hedefleri birçok literatürde tartışılmıştır, ancak Endonezya'da yumuşak güç kazanma hedefi olarak rekabet etkilerine özel bir ilgi gösterilmemiştir. Bu çalışmada, Endonezya ile İran ve Suudi Arabistan arasındaki ikili ve diplomatik ilişkileri belirlemek için yalnızca Endonezya'ya odaklanılmıştır. İran ve Suudi Arabistan'ın dış politika hedefleri arasında karşılaştırmalı bir çalışma yapmak ve iki ülke arasındaki dış politikanın amaçlarındaki benzerlikleri ve farklılıkları görmek amaçlanmıştır. İki ülkenin dış politikası ulusal çıkarlara dayanmaktadır, ancak dini doktrinleri yayma hedefi, iki ülkenin dış politika hedeflerinde temel bir faktör olarak hareket etmeye devam etmektedir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır ve kaynaklar literatürde kullanılmış ikincil verilere dayanmaktadır. Çalışma sonucunda, İran ve Suudi Arabistan arasındaki rekabet gösterilmiş ve bu iki ülkenin dış politika hedeflerinin Endonezya'da dini kurum ve kuruluşların oluşturulmasına nasıl yol açtığını görmek için bazı vakalar sunulmuştur. Bu kurum ve kuruluşların bazıları dini çatışmalara ve hatta terör saldırılarına karışmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to understand Iran's and Saudi Arabia's foreign policy objectives in Indonesia and how these relations impact both the government's decision making and people. Iran and Saudi Arabia's foreign policy objectives have been discussed in so many literature but special attention has not been given on their competitive influences as a mean of gaining soft power in Indonesia. This study will focalize only on Indonesia to determine the bilateral and diplomatic relations between the country and Iran and Saudi Arabia. The thesis intends to make a comparative study between Iran's and Saudi Arabia's foreign policy objectives, and see the similarities and differences in the objectives of the foreign policy between the two countries. The foreign policy of the two countries are based on national interest but the objective of spreading religious doctrines continue to act as a fundamental factor in the foreign policy objectives of the two countries. This study uses a qualitative research method and the sources are based on secondary data that have been used in literature. The study concludes by showing the rivalry between Iran and Saudi Arabia and some cases are provided to see how their foreign policy objectives have led to the creation of religious institutions and organizations in Indonesia. Some of these institutions and organizations have been involved in religious conflicts and even terrorist attacks.