Rol teorisi çerçevesinde Arap Baharı sonrasında İran dış politikası
Iran's foreign policy after the Arab Spring within the framework of role theory
- Tez No: 974639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL DOĞAN AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı rol teori perspektifinden İran Cumhurbaşkanlarının Suudi Arabistan'a yönelik dış politikasındaki ulusal rollerini tespit etmektedir. Çalışmanın kapsamı güncel Ortadoğu siyasetini derinden etkileyip liderlerin rol algılarını büyük ölçüde değiştirmiş ve İran dış politikası üzerinde kritik söylemler başlatmış iki önemli olay olan Arap Baharı sonrası ve 7 Ekim 2023'te başlayan Hamas-İsrail Savaşı arasındaki zaman dilimiyle sınırlandırılmıştır. Bu zamansal sınırlılık içerisinde çalışmada Mahmud Ahmedinejad, Hasan Ruhani ve İbrahim Reisi'nin İran'ın bölgedeki hem en büyük jeopolitik rakibi hem de ideolojik ötekisi olan Suudi Arabistan'a yönelik dış politikalarını oluştururken benimsedikleri rollerin tespiti yapılmıştır. Aktör odaklı bir analiz çerçevesi sunan rol teorinin İran çalışmalarında kullanımı sınırlı olduğundan İran dış politikasında Cumhurbaşkanlarının sahip olduğu rollerin ideolojik ve çevresel faktörlerden nasıl etkilendiği ve bu etkileşimin dış politikaya nasıl yansıdığının tespit edilmesini amaçlayan bu tez, İran dış politikası literatüründe yer alan bu boşluğa katkıda bulunmayı hedeflemiştir. Bu çalışmada zamansal bağlamı içerisinde İran Cumhurbaşkanlarının Suudi Arabistan'a yönelik sahip oldukları ulusal rolleri verdikleri demeçler incelenerek kullanmayı tercih ettikleri ifadelerden sahip oldukları ulusal roller tespit edilmiştir. Bu bağlamda bu tezde, kategorik olarak reformist ve muhafazakâr olarak ayrılmalarına rağmen Cumhurbaşkanlarının ulusal rolleri arasında bir devamlılık olduğunu, iki ülke ilişkilerinin seyrinin iyi komşuluk ve mezhep çatışması gibi bölgesel dinamiklere sahip olsa da temelde uluslararası dinamikler tarafından belirlendiği hususları temel argümanlar olarak yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to identify the national roles of Iranian presidents in their foreign policy toward Saudi Arabia from a role theory perspective. The scope of the study is limited to the period between the end of Arab Spring and the Hamas-Israel War that began on October 7, 2023, two important events that have deeply affected current Middle Eastern politics, significantly changed leaders' perceptions of their roles, and initiated critical discourse on Iranian foreign policy. Within this temporal limitation, the study identifies the roles adopted by Mahmoud Ahmadinejad, Hassan Rouhani, and Ibrahim Raisi in shaping Iran's foreign policy toward Saudi Arabia, which is both Iran's greatest geopolitical rival and ideological other in the region. Since the use of role theory, which offers an actor-focused analytical framework, is limited in Iranian studies, this thesis aims to contribute to this gap in the literature on Iranian foreign policy by identifying how the roles of presidents in Iranian foreign policy are influenced by ideological and environmental factors and how this interaction is reflected in foreign policy. In this study, the national roles of Iranian presidents toward Saudi Arabia within their temporal context were identified by examining their statements and the expressions they preferred to use. In this context, this thesis argues that, despite being categorically divided into reformist and conservative, there is continuity between the national roles of the presidents, and that although the course of relations between the two countries is subject to regional dynamics such as good neighborliness and sectarian conflict, it is fundamentally determined by international dynamics.In the Middle East, where the environment of conflict and competition is the most determining factor in the foreign policies of the countries of the region, the role preferences of the regional states between competition, status quoism and cooperation differ depending on their quest for power. The foreign policy elites - leaders - of Iran, which claims to be the leader among the regional states, should be evaluated in the context of the unique ideological orientation and dynamics of the country's politics. In a scenario where the Guide is basically excluded from the analysis due to his position, it is not surprising that the perception of the role of the leaders, who are divided into Conservative and Reformist, in foreign policy is also differentiated. By focusing on Iran's ideological and structural role sources, this thesis tries to reveal the reflection of changes and continuities (if any) in national role preferences on the processes of cooperation and competition with its neighbors in the region, and the impact of the Islamic Revolution on Iran's revisionist role, which affects the security order in the region and activates the counter-revolutionary roles of its Persian Gulf neighbors. This thesis aims to contribute to existing role theory and Middle East literature by examining the role preferences and behaviors of Iranian leaders in a specific area of Iranian foreign policy. This is closely related to how continuity or change between roles can be interpreted in understanding the foreign policy preferences of an important actor in the region such as Iran.