Yoğun bakım ünitesinden izole edilen corynebacterium cinsi bakterilerin mikrobiyolojik özellikleri, antibiyotik duyarlılığı ve moleküler özellikleri yönünden araştırılması
Investigation of microbiological characteristics, antibiotic susceptibility and molecular properties of corynebacterium species isolated from intensive care unit
- Tez No: 578331
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Corynebacterium cinsi heterojen özellikte türlerden oluşan bir bakteri grubudur. Corynebacterium türlerinin büyük bir çoğunluğu, insanların normal cilt, mükoz membran ve üst solunum yolları florasının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Normal florada bulunmalarından ve tanımlamadaki zorluklarından dolayı Corynebacterium türleri sıklıkla kolonizer veya kontaminant olarak düşünülmüştür ve bu durum Corynebacterium türlerinin patojenik potansiyelinin küçümsenmesi sonucunu ortaya çıkarmıştır. Özellikle yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören ve hastanede uzun süre kalarak geniş spektrumlu antibiyotiklere tekrar tekrar maruz kalan hastalarda, çoklu antimikrobiyal dirence sahip Corynebacterium türlerinin fırsatçı enfeksiyon etkeni olabileceği ve salgınlara neden olabileceği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ocak 2016-Ekim 2017 tarihleri arasında, yoğun bakım ünitelerinden gönderilen, çeşitli klinik örneklerden (kan kültürü, steril vücut sıvıları, doku örnekleri, solunum yolu örnekleri, kateter ucu örnekleri vb.) izole edilmiş 62 adet Corynebacterium cinsine ait mikroorganizma çalışmaya dahil edilmiştir. İdentifiye edilmiş 62 adet Corynebacterium izolatının 54(%87,09)' ü Corynebacterium striatum olarak tanımlanmıştır ve en sık izole edilen klinik örnek solunum sekresyon örneğidir. Antimikrobiyal duyarlılık testi yapılmış Corynebacterium izolatlarının vankomisin ve linezolid dışındaki antimikrobiyallere çoklu dirence sahip olduğu görülmüştür. PFGE ile analiz edilmiş 54 C. striatum izolatının benzerlik oranı %85 olarak belirlenmiştir ve olası bir salgının meydana geldiği düşünülmüştür. Son yıllarda yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastalardan en sık izole edilen ve çalışmamızda da olduğu gibi çoklu antimikrobiyal dirence sahip olan Corynebacterium türü C. striatum' dur. Corynebacterium cinsi organizmaların patojenitesini ve klinik etkisini netleştirmek için tür düzeyinde identifikasyonu yapılmalıdır. Ayrıca olası salgınları tespit etmek amacıyla klonal ilişki yönünden izolatlar analiz edilerek, enfeksiyon kontrolüne de katkıda bulunulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The genus Corynebacterium is a group of bacteria with heterogeneous species. The majority of Corynebacterium species are a significant part of the flora of normal skin, mucous membranes and upper respiratory tract. Because of their difficulty in identifying and identifying in normal flora, Corynebacterium species are often considered colonizer or contaminant, and this has led to the underestimation of the pathogenic potential of Corynebacterium species. It has been proven by studies that Corynebacterium species with multiple antimicrobial resistance may be opportunistic infectious agents and cause outbreaks in patients who have been treated especially in intensive care units and have been exposed to broad spectrum antibiotics for long time in hospital. A total of 62 microorganisms belonging to the genus Corynebacterium isolated from various clinical specimens (blood culture, sterile body fluids, tissue samples, airway samples, catheter tip samples, etc.) sent from intensive care units between January 2016 and October 2017 were included in the study. Of the 62 Corynebacterium isolates, 54 (87.09%) were identified as Corynebacterium striatum and the most commonly isolated clinical example was a respiratory secretion. Antimicrobial susceptibility testing of Corynebacterium isolates was found to have multiple resistance to antimicrobials other than vancomycin and linezolid. The similarity rate of 54 C. striatum isolates analyzed by PFGE was determined to be 85% and a possible outbreak was thought to occur. Corynebacterium species, which is the most commonly isolated in the intensive care unit in recent years and has multiple antimicrobial resistance as in our study, is C. striatum. To clarify the pathogenicity and clinical effect of the genus Corynebacterium, species level identification should be performed. In addition, in order to detect possible outbreaks, isolates should be analyzed for clonal relationship and infection control should be contributed.